Facebook Google+ Twitter

Polska podpisze pakt fiskalny. Co w zamian?

Polska przystąpi do unii fiskalnej, na mocy porozumienia wynegocjowanego 30 stycznia na szczycie w Brukseli. W zamian za zwiększenie dyscypliny budżetowej, Polska uzyskała zapewnienie, ale nie gwarancję, że będzie brała udział w niektórych szczytach państw strefy euro. Do paktu nie przystąpią Wielka Brytania i Czechy.

Sonda

Jak oceniasz kompromis, o którym mówi premier?

 / Fot. PAP/Radek PietruszkaDonald Tusk zapewniał przed wyjazdem na szczyt do Brukseli, że nie podpisze paktu fiskalnego, gdyby miał on dzielić Unię na Europę dwóch prędkości. Po zakończeniu szczytu stwierdził, jak informuje rp.pl, że "uzyskany kompromis nie satysfakcjonuje Polski w 100 proc., ale wart jest podpisu".

Polska chciała uczestniczyć we wszystkich szczytach sygnatariuszy paktu. Zdecydowanie przeciwny był temu Nicolas Sarkozy. Po negocjacjach ustalono, że państwa przystępujące do unii fiskalnej będą uczestniczyć w szczytach
dotyczących konkurencyjności, zmiany warunków funkcjonowania strefy euro oraz zasad samego paktu fiskalnego. Przywódcy eurolandu o walce z kryzysem zadłużenia będą rozmawiać we własnym gronie.

W traktacie ma się również znaleźć zapis, że euroszczyty będą się odbywać po szczytach Unii, a ich program, według zapewnień szefa Rady Europejskiej van Rompuya, będzie konsultowany z państwami, które traktat podpiszą. Państwa członkowskie podpisując pakt fiskalny zobowiązują się do zaostrzenia dyscypliny budżetowej, a przekroczenie założonego 3-procentowego deficytu budżetowego skutkować będzie automatycznymi sankcjami finansowymi. Nie znalazł się natomiast w projekcie traktatu zapis o dopuszczalnym poziomie długu publicznego.

Eurodeputowany PO Jacek Saryusz-Wolski stwierdził, iż taka formuła to postęp, lecz nie gwarancja, że euroland nie zamknie się we własnym gronie i że wiele zależeć będzie od Francji. Traktat ma zostać podpisany w marcu i wejdzie w życie od 2013 r., po jego ratyfikacji przez minimum 12 państw członkowskich eurolandu. Do paktu nie przystąpią Wielka Brytania i Czechy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

olek kan
  • olek kan
  • 31.01.2012 22:58

jesteśmy tak samo ważni jak Czesi.Tylko oni nie płacą za to 6,25 mld.Ale cóż,Donek płaci ,ma ten gest.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mnie akurat nie dziwi, że Polska nie ma takich samych praw, jakie mają ci, co należą do strefy euro. Natomiast dziwi mnie udawanie, że jesteśmy TACY WIELCY i ważni...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdaje się, że podobne pakty już istniały. Pierwszymi naruszycielami były Francja i Niemcy. Wydaje mi się, że to za krótki czas na schizofremię, chyba że to już dymensja starcza.

Komentarz został ukrytyrozwiń
olek kan
  • olek kan
  • 31.01.2012 20:12

Sarkozy dostał co chciał czyli nasze pieniądze.Tusk nie dostał niczego ,nawet gwarancji.Tylko "zapewnienia"że czasem wolno mu będzie posłuchać bez prawa głosu na co poszły polskie pieniądze.Oczywiście jeśli zechcą o tym powiedzieć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W zamian nieszczery uśmiech na twarzy D.Tuska. Bezcenne:-(

Komentarz został ukrytyrozwiń
ad Rem
  • ad Rem
  • 31.01.2012 14:31

Sarkozy gra swoją rolę bo jest tuż przed wyborami. Widoki na reelekcję marne ale chciał w Unii wyjść na twardziela. To co uzyskaliśmy póki co , starczy. Skoro największy kryzys idzie od eurolandu to należy ich pilnować jak wydają unijne pieniądze i jak wprowadzają reformy .Wszystkie kraje powinny wpisać do swojej konstytucji limit deficytu budżetowego.

Komentarz został ukrytyrozwiń
pk
  • pk
  • 31.01.2012 13:52

słyszałem propozycję akcji: zabierz Tuskowi długopis...

Komentarz został ukrytyrozwiń
adam
  • adam
  • 31.01.2012 13:19

PO zaczyna przypominać sektę masochistyczną. Im jest gorzej tym głośniej wołają, że jest lepiej i mocniej się uśmiechają.

Komentarz został ukrytyrozwiń

co w zamian? - stanowisko w UE dla Tuska

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cytuję: "w tej chwili to te wszsykie szumowiny, mafie lewackie tak zawladnely calym swiatem, ze do noralnosci to predko swiat nie wroci."

Ciekawe skąd ten prześmieszny pomysł, że światem rządzi lewica? Nie wiem skąd w ogóle ten pomysl na "lewactwo"? Świat jest pod rządami prawicy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.