Facebook Google+ Twitter

Polska pomoc dla wschodniej Libii

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) przygotowuje operację pomocy dla ludności zamieszkującej wschodnią Libię i prosi ofiarodawców o wsparcie.

- W ciągu ostatnich dni widzimy, jak sytuacja w Libii powoli kieruje się ku wojnie domowej, która trwać może tygodniami lub nawet miesiącami – mówi Urszula Świerczyńska, koordynator programu pomocy dla Libii z ramienia PCPM. –Dla ludności cywilnej oznacza to, iż z każdym dniem przedłużających się walk, niedobory żywności i innych podstawowych produktów, zwłaszcza tych niezbędnych kobietom i dzieciom, będą się powiększać. Sytuacja jest niestabilna i lada moment może się wymknąć spod kontroli. Musimy być przygotowani na wszystko.

Działając z terytorium Egiptu, PCPM planuje, dzięki zebranym funduszom, przesłać transport mleka dla niemowląt i lekarstw dla dzieci, które zostaną rozdysponowane wśród pacjentów szpitali i najbardziej potrzebujących rodzin przez Libijski Czerwony Półksiężyc (libijski odpowiednik Polskiego Czerwonego Krzyża). – W sytuacji kryzysu takiego, z jakim mamy obecnie do czynienia w Libii, zapasy żywności są wystarczające do zapewnienia podstawowych racji dla ludności przez całe tygodnie, jeśli nie miesiące – mówi Urszula Świerczyńska, która pracowała dla Światowego Programu Żywnościowego ONZ (WFP) w Sudanie. – Jednymi z pierwszych produktów, których zaczyna brakować, są mleko dla niemowląt i pokarmy wysokoenergetyczne, których zapasy są z reguły niewielkie. Dodatkowo planujemy wesprzeć libijskie szpitale i kliniki zestawem najbardziej potrzebnych lekarstw i medykamentów, których zużycie jest w obecnym okresie wyjątkowo wysokie – dodaje.

Na stronie internetowej PCPM (www.pcpm.org.pl) znajdują się informacje na temat obecnej sytuacji w Libii, jak również link do strony, gdzie można przekazywać środki finansowe na wsparcie działalności statutowej Fundacji, w tym na pomoc dla tego kraju.

- Obawiam się, że obecne walki w Libii mogą się szybko nie zakończyć – dodaje Urszula Świerczyńska – i w tym przypadku PCPM planuje pozostać na pograniczu Libii i Egiptu, by kontynuować tam operację pomocową. Na przejściach granicznych pomiędzy Libią a Egiptem oraz Libią a Tunezją nadal przebywają tysiące uciekinierów, prawie wyłącznie będących obywatelami innych państw Afryki oraz kilku państw azjatyckich. – W obecnej chwili nie widzimy masowych ruchów ludności w Libii oraz ucieczki libijskich uchodźców za granicę. Jeżeli jednak taka sytuacja miałaby miejsce, jesteśmy przygotowani im pomóc – deklaruje przedstawicielka PCPM.

PCPM – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej niesie pomoc humanitarną i rozwojową w 6 krajach Afryki i Azji. W roku 2011 prowadzi działania pomocowe w Palestynie, Zambii, Tadżykistanie i Gruzji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.