Facebook Google+ Twitter

Polska pomoże ofiarom wojny w Gruzji

Ofiary konfliktu w Gruzji otrzymają pomoc od polskiego rządu oraz takich organizacji jak Czerwony Krzyż, Caritas i Polska Akcja Humanitarna.

 / Fot. www.pah.org.plPolski rząd został poproszony przez gruzińskie władze o pomoc. W Gruzji brakuje medykamentów. ale także wody i pożywienia. Polska postara się przekazać artykuły pierwszej potrzeby. 12 sierpnia premier Donald Tusk powierzył Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji koordynację działań administracji rządowej w ramach pomocy humanitarnej dla Gruzji. Wczoraj doszło do spotkania przedstawicieli MSWiA, MSZ. MON i MF w celu zaplanowania akcji. Podczas niego zastanawiano się, w jakim stopniu nasz kraj może pomóc.

Do Ministerstwa Obrony Narodowej po pomoc zgłosiła się fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie". Na jej wniosek ministerstwo zorganizowało najpotrzebniejsze środki medyczne dla Związku Polonii Medycznej w Gruzji. Dary są przeznaczone dla szpitala w Gori. Dziś o godz. 14 z warszawskiego lotniska wojskowego do Tibilisi wystartował samolot CASA-295, na którego pokładzie znalazły się właśnie środki medyczne. które zostały przekazane przez MON i Ministerstwo Zdrowia. Artykuły zdobyto dzięki decyzji wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka o zwolnieniu z rezerw państwowych produktów leczniczych i wyrobów medycznych. W ten sposób do Gruzji trafi 10 tys. opakowań kompresów gazowych wyjałowionych oraz 20 tys. opasek gazowo-wiskozowych. Na tych działaniach pomoc dla ofiar się nie zakończy. MSWiA obiecało informować o kolejnych krokach podejmowanych w celu wsparcia ludności dotkniętej tragedią wojny.

Cały czas działają także organizacje pozarządowe, które starają się pozyskać jak najwięcej darów dla poszkodowanych. Polski Czerwony Krzyż współpracuje z Międzynarodowym Komitetem Czerwonego Krzyża, który już dostarczył do Gruzji 15 ton medykamentów i stację uzdatniania wody. Organizacja pomaga Gruzinom także dzięki szpitalom polowym. Polski oddział organizacji apeluje o wsparcie finansowe i na swojej stronie podaje numer konta. na które można przekazywać datki finansowe. Czerwony Krzyż szacuje, że potrzebujących może by nawet 100 tysięcy.

Caritas także apeluje o darowizny. Polska Akcja Humanitarna postanowiła zaś zorganizować koncert pod hasłem "Solidarni z Gruzją". - Impreza odbędzie się dziś o godzinie 20 na warszawskim Placu Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Wystąpią między innymi tacy artyści jak zespół Perfect, IRA, Pogodno, wokalistka Aida. Podczas koncertu wolontariusze z Polski i Gruzji będą zbierać pieniądze, które przeznaczymy na pomoc humanitarną dla Gruzji - mówi Wiadomościom24 Adelajda Kołodziejska z PAH.

Dowiedzieliśmy się także, że organizacja planuje długofalową, nie jednorazową pomoc. - Wiemy, że dużo osób zostało wysiedlonych i w związku z tym prawdopodobnie będą potrzebowały większej pomocy niż jednorazowa - dodaje Adelajda Kołodziejczyk. Termin pierwszej wysyłki darów będzie znany w ciągu najbliższych dni, kiedy uda się zebrać pieniądze.

Dziś od godz. 12 do 14 na Rynku Głównym w Krakowie PAH organizowała happening pod hasłem „Weź owoc – pomóż Gruzji”. Akcja polegała na rozdawaniu owoców w zamian za wsparcie datkami dla Gruzji. Zebrano 765,63 zł, 7,4 Euro i 10 koron słowackich. Śliwki i morele zostały ozdobione flagami Gruzji i informacją o numerze konta PAH, otwartym na rzecz ofiar w tym kraju.

Inne informacje z Wiadomości24 na ten temat: koncert i pomoc humanitarna.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Dokładnie, w pełni popieram zdanie przedmówczyni, a za artykuł oczywiście (+) .

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

To dobrze, że nasz naród pomaga Gruzinom. Trzeba działać, kiedy dzieje się krzywda innym ludziom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.