Facebook Google+ Twitter

Polska powinna korzystać z doświadczeń krajów, które wprowadziły euro

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-31 13:35

Polska powinna skorzystać z doświadczeń nowych członków Unii Europejskiej przy opracowywaniu programu wchodzenia do Unii Gospodarczej i Walutowej, czyli tak zwanej strefy euro. To główny wniosek, który przedstawili uczestnicy seminarium ekonomicznego, zorganizowanego przez Narodowy Bank Polski.

Doświadczenia państw takich jak Matla, Cypr, Słowenia i Słowacja mogą - zdaniem Konrada Szeląga z ministerstwa finansów - pomóc naszemu krajowi "bezboleśnie" przejść na unijną walutę. Według niego, doświadczenia nowych członków Wspólnoty, którzy weszli do strefy euro, pozwolą Polsce uniknąć błędów popełnionych przez te państwa. Ekspert z ministerstwa finansów wskazuje na kilka najważniejszych obszarów, które powinny być dobrze przygotowane i które możemy "podejrzeć" u innych państw.

Konrad Szeląg przypomina, że na Malcie, Cyprze, w Słowenii czy na Słowacji przed wejściem do strefy, największe obawy budził ewentualny wzrost cen po zmianie waluty. Dlatego kraje te wprowadziły obowiązek podwójnego podawania cen. W naszym przypadku oznaczałoby to ceny w złotówkach i euro.
Innym rozwiązaniem, z którego Polska może skorzystać, jest stałe monitorowanie cen - mogłoby to robić ministerstwo finansów, urząd statystyczny czy organizacje konsumenckie. Można również zawierać z przedsiębiorcami swoistego rodzaju umowy, że zmiana waluty nie będzie wykorzystywana do nieuczciwego podnoszenia cen.

Ekspert z ministerstwa finansów jest również przekonany o tym, że jednym z podstawowych zadań rządu, którego nie można zaniedbać przed wejściem do euro, jest proces informowania opinii publicznej o skutkach wejścia do Unii Gospodarczej i Walutowej. Jak dodaje, przy opracowywaniu kampanii informacyjnej można się oprzeć na doświadczeniach innych krajów. Szeląg przypomina, że Słowenia miała problem, mimo iż ceny po wejściu tego kraju do strefy euro, nie wzrosły. Jednak mieszkańcy tego kraju i tak uważali, że wejście przyjęcie wspólnej waluty spowodowało znaczne podwyżki. Z kolei Malta i Cypr przygotowały doskonałą kampanię informacyjną, która zyskała uznanie w oczach członków Komisji Europejskiej.

Narodowy Bank Polski prowadzi seminaria dotyczące wejścia naszego kraju do strefy euro od marca. Do tej pory odbyło się kilkadziesiąt takich spotkań z ekspertami. Cykl seminariów zakończy się na jesieni i wtedy też powstanie raport o szansach i zagrożeniach dla Polski po wejściu do Unii Gospodarczej i Walutowej.
Polska - podobnie jak Czechy - nie określiła dokładnej daty akcesji do strefy euro. Eksperci są jednak zgodni, że nastąpi to w ciągu kilku najbliższych lat. Przedłużanie obecnej sytuacji - w obliczu wchodzenia kolejnych państw do strefy - może bowiem spowodować, że inwestorzy - ze względu na ryzyko walutowe - będą omijać nasz kraj.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.