Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24068 miejsce

Polska pożegnała Wisławę Szymborską

Na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie w czwartek 9 lutego odbył się pogrzeb Wisławy Szymborskiej. Prochy poetki spoczęły w rodzinnym grobowcu. Zgodnie z jej wolą, pogrzeb miał charakter świecki.

 / Fot. Wojciech Matusik / PolskapresseW skromnym pogrzebie uczestniczyli m.in. prezydent Bronisław Komorowski z małżonką, premier Donald Tusk, marszałek Sejmu Ewa Kopacz i Senatu Bogan Borusewicz, a także poeci i pisarze, tłumacze, wydawcy, czytelnicy oraz mieszkańcy Krakowa.

Punktualnie o 12 z Wieży Mariackiej zamiast hejnału rozbrzmiała melodia do utworu "Nic dwa razy się nie zdarza", do którego słowa napisała Szymborska. W domu pożegnań najpierw oddali jej hołd najbliżsi. Główna uroczystość pożegnania odbyła się na cmentarzu, a poprowadził aktor Andrzej Seweryn.

"Żadne wielkie uroczyste słowo nic nam nie pomoże. Pragnę podkreślić jedynie to, że pozostawia nam wielki dar - zapisaną w wierszach własną umiejętność dostrzegania okruchów radości świata. Pozostawia nam dar pogodnej refleksji nad zwykłym człowiekiem. Żegnamy poetkę pogodnej strony świata" - powiedział Komorowski.

Krakowianie przy grobie Wisławy Szymborskiej, 9 bm. na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Zgodnie z wolą zmarłej ceremonia pogrzebowa miała świecki charakter. Urna z prochami została odprowadzona z Domu Pożegnań do rodzinnego grobowca noblistki. / Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Zobacz zdjęcia z uroczystości


Jacek Majchrowski - prezydent Krakowa - podkreślił, że Wisława Szymborska nie była rodowitą krakowianką. "Losy jej rodziny rzuciły do Krakowa. Tu przeżyła lata okupacji, tu zaczęła pisać, tu pracowała jako urzędnik kolejowy" - wspominał Majchrowski.

"Była krakowianką z wyboru. Tu odpowiadał jej klimat, ludzie, atmosfera. Była krakowianką z miłości do tego miasta, miłości która była odwzajemniona. Spotykała się z miłością ludzi. Była osobą wyjątkową, skromną, taką jak każdy z nas. Mimo zaszczytów, laurów i orderów nie wywyższała się".

Sekretarz i wykonawca testamentu Michał Rusinek zapytał: "Ciekawe co pani teraz robi? Podpisuje autografy, czy pali papierosa i popija kawę?". Sekretarz dodał, że: "niedługo przed śmiercią mówiła pani, że miała pani długie i szczęśliwe życie. Była pani wdzięczna losowi i pogodzona z tym. (...) Wciąż może być pani z nami. sporo pozostawiła nam pani do czytania i do myślenia. Dziękujemy pani Wisławo".

Pochówkowi towarzyszyła muzyka zespołu jazzowego.

Poetka zmarła 1 lutego po długiej chorobie, w wieku 88 lat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Wybiło w Krakowie dziennikarzy, że z Warszawy trzeba było pisać o pogrzebie. Żenada.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Taliesin
 • Taliesin
 • 09.02.2012 22:25

@Szczepara masz zupełną rację.Też uważam że nie powinno tam być Tuska i Komorowskiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy nad czyimś grobem wypada uprawiać swój ekshibicjonizm? Nie wystarczy zaduma?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Winna być pochowana pod murem Kremla obok Stalina, którego tak kochała, że nawet słuchała się jego rady aby zabijać księży katolickich. Nigdy nie przeprosiła za swoje niegodziwe słowa, a jej nagrody wskazują tylko na to kto je rozdaje.
Chyba członkowie tej komisji biorą łapówki od takich jak Szymborska, Miłosz, Wałęsa czy Gore. Niedługo to będzie hańba a nie zaszczyt aby po Noblu, wynalazcy dynamitu, który służył do zabicia milionów ludzi, dostać cokolwiek.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Taliesin
 • Taliesin
 • 09.02.2012 20:56

a jaka ona skromna.Na koniec zażyczyła sobie tylko fundacji która będzie promować .......jej twórczość.To piękne ,jak te wiersze na cześć tow. Stalina które tylko Ona tak poruszająco umiała pisać.Będzie mi Jej brakować, zwłaszcza że liczyłem że coś napisze na cześć tow.gen. Jaruzelskiego ,ale to by było chyba za dużo szczęścia.

Komentarz został ukrytyrozwiń
dziś
 • dziś
 • 09.02.2012 16:43

katole jak zwykle nic nie rozumieją... normalka

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jutro
 • Jutro
 • 09.02.2012 16:31

Czy aby starczylo cukierkow preziowi? On lubi napychac swoje tluste pysio cukierkami w czasie uroczystosci.
Piekne bylo pytanie do zmarlej Szymborskiej: Co pani teraz porabia? i odpowiedzi, ze moze popija kawe i popala papierosa. Super! Moze odpala papierosa od fajki Stalina. A orkiestra jazzowa na pogrzebie to zwienczenie tej szopki. Oficjele mogli sobie przytupywac do taktu bo zimno. Bylo im wesolo ze juz maja z glowy noblistke-stalinowke. Nikt tam nawet jednej lzy nie uronil. I po co zrobili te chece, jak ona nie wierzyla, czyli jej juz nie ma i tyle. Ani ksiedza, ani rabina, ani popa? Zostala pochowana pustota.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ewa Mazurek
 • Ewa Mazurek
 • 09.02.2012 16:17

Jak widać bez facetów w sukienkach tez może być piekny pogrzeb, a nawet LEPSZY.

Komentarz został ukrytyrozwiń
minerał
 • minerał
 • 09.02.2012 15:49

A ja nie żegnałam prezydenta Kaczyńskiego i reszty. Nie lubię i nie lubiłam PISowych zakapiorów, zapatrzonych tylko na historię.

Komentarz został ukrytyrozwiń
E.Szychlinska
 • E.Szychlinska
 • 09.02.2012 15:26

Wielka Poetka , pożegnana tak skromnie jak żyła . Pozostała twórczość i wskazówki na życie .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.