Facebook Google+ Twitter

Polska później w strefie euro?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-22 19:18

Eksperci pozytywnie oceniają plan późniejszego niż dotąd zakładano wejścia Polski do poprzedzającego przyjęcie euro mechanizmu ERM 2.

Minister finansów Jacek Rostowski powiedział, że celem Polski jest wejście do strefy euro w roku 2012, jednak termin przystąpienia do ERM 2 będzie zależeć od sytuacji na światowych rynkach. Może to oznaczać, że rząd zdecyduje się wejść do ERM 2 nie w pierwszej połowie bieżącego roku, ale w drugiej połowie.

W ocenie partnera Ernst&Young Krzysztofa Rybińskiego, opóźnienie w wejściu do ERM2 spowoduje późniejszą zamianę złotego na euro. Jego zdaniem może się okazać, że zamiast w 2012 roku do strefy euro Polska przystąpi rok lub dwa lata później.

Z kolei główny ekonomista BZ WBK Maciej Reluga zapowiedzią ministra Rostowskiego nie jest zaskoczony. Jego zdaniem, przed wejściem do ERM2 trzeba rozwiązać spór polityczny związany z przyjęciem euro.
Eksperci zwracają też uwagę, że kryzys finansowy może sprawić, że Polska będzie miała problemy ze spełnieniem kryteriów ekonomicznych związanych z przyjmowaniem euro.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Słowenia i Słowacja mają już euro. Czesi są trzy kroki od wprowadzenia unijnej waluty. A my co, znów w tyle? Nawet w GBR zaczęła się dyskusja nad zmianą funta na euro.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.