Facebook Google+ Twitter

Polska pozwana przed Trybunał Sprawiedliwości

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-14 12:35

Polska została pozwana przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu za to, że nie wyegzekwowała zwrotu rządowego wsparcia, udzielonego producentowi stali Technologie Buczek. Komisja Europejska nakazała Polsce odzyskanie pieniędzy ponad półtora roku temu.

Bruksela uznała, że pomoc publiczna udzielona przedsiębiorstwu była nielegalna, bo nie została wykorzystana na restrukturyzację, co nakazują unijne przepisy dotyczące konkurencji.

Komisja stwierdziła, że polskie władze pożyczały nierentownej firmie pieniądze, pogłębiając jej dług i sztucznie utrzymując ją na rynku, zanim ostatecznie zbankrutowała. Ponadto - jak uznała Bruksela - z tej pomocy skorzystały dwie spółki: Huta Buczek i Buczek Automotive. Komisja Europejska nakazała więc im spłatę swojej części, a Polsce - odzyskanie pieniędzy.

Rząd miał na to cztery miesiące, tymczasem minęło już ponad półtora roku. Komisarz do spraw konkurencji pozwała więc Polskę przed unijny trybunał. „Komisja pozostanie nieugięta wobec państw, które nie odzyskują pieniędzy wykorzystanych nielegalnie" - napisała w oświadczeniu Neelie Kroes.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.