Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22719 miejsce

Polska prapremiera w kieleckim teatrze

Już 18 stycznia 2014 roku w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach odbędzie się polska prapremiera "smutnej komedii" Hanocha Levina "Jakiś i Pupcze" w tłumaczeniu Eli Sidi, a w reżyserii Piotra Szczerskiego.

Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. / Fot. Krzysztof KrzakIzraelski dramaturg Hanoch Levin (1943 - 1999), którego rodzice, pochodzący z Końskich i Opoczna, wyemigrowali w 1935 roku z Łodzi do Palestyny, znany jest w Polsce głównie ze sztuk "Krum", "Sprzedawcy gumek" i "Szyc". Natomiast "Jakiś i Pupcze", czyli opowieść o najbrzydszym mężczyźnie i najbrzydszej kobiecie na świecie, to - jak pisze o niej Janusz R. Kowalczyk, krytyk związany z Instytutem Adama Mickiewicza - "jedna z wielu komedii rodzinnych Hanocha Levina, w których wyraziście przedstawiał ludzki lęk przed opuszczeniem, śmiercią i zapomnieniem. I naiwne próby poszukiwania namiastek szczęścia, w zmaganiu się z trywialną codziennością, odsłaniającą prawdę o znikomości i bezbronności bohaterów". Jakiś Huszpisz (w kieleckiej inscenizacji zagra go Dawid Żłobiński), cierpiący na brak partnerki życiowej i swatana z nim Pupcze Chrupcze (Zuzanna Wierzbińska) mimo determinacji nie potrafią się do siebie zbliżyć i spełnić "małżeńskiego obowiązku", ale czy jedynym powodem tej niemożności jest ich nienachalna, jak zwykła mówić Maria Czubaszek, uroda?

Scena z próby Jakisia i Pupcze. / Fot. Grzegorz Kaczmarczyk/materiał Teatru im. S. Żeromskiego w KielcachOdpowiedź na to pytanie spróbuje dać dyrektor Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach i jednocześnie inscenizator najnowszej premiery na tej scenie, Piotr Szczerski. Jego realizacja będzie trzecim na świecie, a pierwszym w Polsce wystawieniem "Jakisia i Pupcze". Oprócz wykonawców tytułowych ról w prapremierze wystąpią ponadto: Janusz Głogowski i Teresa Bielińska (jako rodzice Jakisia), Marcin Brykczyński i Ewa Józefczyk (państwo Chrupcze) oraz Krzysztof Grabowski, Joanna Kasperek, Mirosław Bieliński, Edward Janaszek, Dagna Dywicka, Artur Słaboń i Ewelina Gronowska. Muzykę skomponował twórca największych przebojów Ewy Demarczyk, Zygmunt Konieczny, scenografię zaprojektowała Hanna Szymczak, zaś nad ruchem scenicznym pracowała Małgorzata Ziółkowska. Przedstawienie zapowiada plakat autorstwa Andrzeja Krauzego, którego rysunki ukazują się stale w "Guardianie", "Timesie", "Observerze" i "Rzeczpospolitej".

Spektakl "Jakiś i Pupcze" Hanocha Levina w reżyserii Piotra Szczerskiego będzie miał aż dwie przedpremiery: 16 i 17 stycznia br. o godzinie 19; o tej samej godzinie następnego dnia rozpocznie się premiera. Bilety na obie przedpremiery w cenie 18 zł są już dostępne przez stronę internetową teatru w Kielcach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.