Facebook Google+ Twitter

Polska prapremiera wystawy o misjach jezuickich

„Misje jezuickie w Boliwii wczoraj i dzisiaj” to wystawa, którą będzie można oglądać od 9 do 31 stycznia w Miejskim Domu Kultury w Orzeszu. Ukazuje historię, piękno, bogactwo tradycji i współczesność wiosek indiańskich.

Misje przy wioskach indiańskich zakładano na przełomie XVII i XVIII wieku w Boliwii, pośród Indian Moxos i Chuiquitos. Inicjatorami byli Jezuici, stąd zwano je „redukcjami jezuickimi”. Na wystawie można będzie zobaczyć około 100 wielkoformatowych zdjęć, przedstawiających Indian dawniej i dziś, ich architekturę redukcyjną, sztukę, a także muzykę baroku misyjnego.

Na szczególną wagę zasługuje muzyka, tworzona na tamtych terenach przed ponad dwoma wiekami i wykonywana przez współczesnych instrumentalistów, mających korzenie indiańskie. Wystawa zawiera wiele elementów interaktywnych. Znajdują się tam na przykład instrumenty wykonane przez Indian, m.in. skrzypce, flety, grzechotki, a także ich łuki strzały oraz maski i ubiory. Na wystawie można będzie zobaczyć również dwa filmy o życiu w tamtej części świata - „Wygrywam najcenniejsze” oraz „Manuskrypt znaleziony w buszu” o pracy polskiego muzykologa ks. prof. Piotra Nawrota.

Wystawa do Polski została prawie w całości sprowadzona z Boliwii, gdzie była pokazana na VII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Renesansu i Baroku w Ameryce „Misje Chiquitos,” w Santa Cruz de la Sierra. Cieszyła się dużą popularnością i została obejrzana przez kilkanaście tysięcy osób..

Wystawa w Orzeszu będzie w pewnym stopniu prapremierą przed pokazaniem jej na
polskich uczelniach, w Warszawie na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz na Uniwersytecie Warszawskim, następnie na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, a potem w Olsztynie, Gdańsku, Lublinie, Nysie, Grudziądzu, Pieniężnie i innych miastach.

Ekspozycja powstała przy współpracy Miejskiego Ośrodka Kultury w Orzeszu, jak również przy udziale Sekcji Misjologii Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Przy jej powstaniu współpracował również Referat Misyjnego Księży Werbistów w Pieniężnie, jak również Muzeum Misyjno Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie i Zarząd Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Renesansowej i Barokowej w Ameryce „Misje Chiquitos” w Boliwii.

Organizatorzy mają nadzieję, że wystawa przyczyni się do lepszego poznania historii z okresu kolonialnego aż po współczesność samego serca Ameryki Łacińskiej

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.