Facebook Google+ Twitter

Polska premiera "Opowieści afrykańskich według Szekspira" Warlikowskiego

Po dwumiesięcznym europejskim torunée, dziś w ATM Studio odbędzie się polska premiera "Opowieści afrykańskich według Szekspira", w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego.

To już jedenasty spektakl Werlikowskiego na podstawie twórczości angielskiego mistrza. Tym razem reżyser sięgnął po: "Otella", "Kupca Weneckiego" i "Króla Leara", łącząc te dzieła z fragmentami powieści "Lato" Johna Maxwella Coetzeego oraz monologami Wajdiego Mouawada - kanadyjskiego reżysera o libańskim pochodzeniu.

Nowy spektakl Krzysztofa Warlikowskiego realizowany jest z zespołem Nowego Teatru oraz artystami, z którymi reżyser współpracuje od lat. Światowa prapremiera odbyła się w październiku w belgijskim Liege, następnie sztukę wystawiano na deskach teatrów: Francji, Hiszpanii i Portugalii, wszędzie zdobyła znakomite recenzje. Jean-Marie Wynants w Le Soir napisał, że w spektaklu można zobaczyć "wszystkie ludzkie namiętności i ciemne strony duszy", Christian Jade na stronie RTBF Culture chwalił precyzyjną i zespołową grę aktorów - informuje gazeta.pl

Warlikowski łączy klasyczne teksty ze współczesnymi. "Nie chcę już mówić o swoich doświadczeniach monolitycznym językiem narzuconym przez najwybitniejszego nawet autora. Szukam własnego sensu i obrazu świata. Łącząc różne materie tekstowe, odrzucam to, co konwencjonalne, a zarazem nadaje każdemu z pierwotnych tekstów nowe znaczenia, nowe sensy" - tłumaczył reżyser przed belgijską premierą.

"Opowieści afrykańskie według Szekspira", to pięciogodzinny esej poświęcony relacjom międzyludzkim, człowiekowi wykluczonemu, wygnanemu, żyjącemu na przestrzeni doświadczeń granicznych. Szekspirowscy bohaterzy: Otello, Lear i Shylock (w tych rolach Adam Ferency) czyli: Czarny, Żyd i Stary - to postaci wyobcowane, wyniszczone wewnętrznie, budzące uprzedzenia także w dzisiejszych czasach. To również charaktery uniwersalne, których stany emocjonalne są bliskie każdemu z nas.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.