Facebook Google+ Twitter

Polska premiera "Uwodziciela" już w piątek, 25 maja! [Youtube]

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-05-23 15:45

Już w najbliższy piątek, 25 maja, na ekrany kin wejdzie film „Uwodziciel” na podstawie skandalizującej książki „Bel Ami” Guya de Maupassanta. Choć powieść opublikowano w 1885 roku, po dziś dzień poraża swoją aktualnością. Wizja świata jaką przedstawiał autor, uczeń Flauberta i wyznawca Schopenhauera, jest bardzo pesymistyczna – dla władzy, seksu, pozycji społecznej i pieniędzy ludzie zrobią wszystko.

 / Fot. mat. pras.W roli tytułowego „Uwodziciela” widzowie zobaczą Roberta Pattinsona. Aktor wcielił się w postać Georgesa - niezwykle przystojnego i chłodnego emocjonalnie mężczyzny, który staje się bezwzględnym manipulatorem, kiedy odkrywa, że ma do sprzedania bardzo ważny towar, bezcenny dar – swój urok osobisty. Declan Donnellan, jeden z reżyserów filmu, mówi, że w powieści Maupassanta najbardziej interesuje go aktualność: „Najbardziej zaciekawił mnie ówczesny świat, pełen różnych wypaczeń, które znamy z naszej rzeczywistości. Georges pragnie znaleźć się u władzy, ambicja to jego największy talent. Akcja została osadzona w Paryżu pod koniec XIX wieku, ale moglibyśmy nakręcić ją współcześnie i wiele by się nie zmieniło”. I dodaje: „To niezwykle wywrotowa historia. Guy de Maupassant jest w niej cudownie ironiczny, przede wszystkim w podejściu do ówczesnych mediów.”

Maupassant napisał tę powieść, kiedy leżał w łóżku złożony syfilisem, oczekując tak naprawdę na przyjście śmieci (zmarł dopiero osiem lat później). To nastawienie widać w książce „Bel Ami”. Pojawiają się w niej lęk przed śmiercią i poczucie, że życie jest bezlitosne, ale i wielka pasja życia. Warto dodać, że współcześni badacze opowiadają się za tezą, że autor cierpiał także na schizofrenię, która odbiła swoje piętno na kartach powieści, sposobie percepcji świata i filozofii autora.

 / Fot. mat. pras.Robert Pattinson zapytany o swojego bohatera mówi, że „on po prostu nie ma sumienia. Jest zadowolony, gdy nie musi nic robić i myśli, że wszystko powinno być dla niego. Georges jest poniżany cały czas przez świat, ale on nigdy nie uczy się na swoich błędach. Odniósł sukces , bo był bezwzględny. Ludzie nie lubią takich bohaterów, ale właśnie dlatego ja chciałem to zagrać. Plus uważam, że to świetny kontrast z wizerunkiem Edwarda”.

Film producenta „Rozważnej i romantycznej” na podstawie powieści Guy’a de Maupassanta. Na ekranie: Uma Thurman, Christina Ricci, Kristin Scott Thomas i Robert Pattinson. Autorką muzyki jest zdobywczyni Oscara Rachel Portman („Księżna”, „I że Cię nie opuszczę”, „Czekolada”).

Reżyseria: Declan Donnellan, Nick Ormerod

Obsada:
Robert Pattinson (“Saga Zmierzch”, “Twój na zawsze”, “Woda dla słoni”)
Christina Ricci (“Zakochany Nowy Jork”, “Rodzina Addamsów”, “Monster”)
Uma Thurman (“Serce nie sługa”, “Kill Bill”, “Pulp Fiction”)
Kristin Scott Thomas („Angielski pacjent”, ”Gosford Park”, ”Cztery wesela I
pogrzeb”)

Gatunek: romans

Produkcja: Wielka Brytania/ Francja/ Włochy 2012

Zobacz trailer! --->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.