Facebook Google+ Twitter

Polska prezydencja. Modlitwa ekumeniczna na Przełęczy Salmopolskiej

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2011-07-01 19:29

Z okazji rozpoczynającego się dzisiaj przewodnictwa Polski w UE ewangelicy i katolicy ze Szczyrku i okolic wzięli udział w uroczystej modlitwie ekumenicznej, która odbyła się na Przełęczy Salmopolskiej.

1 lipca 2011r. Modlitwa ekumeniczna na Przełęczy Salmopolskiej. / Fot. ks. J. ByrtZ okazji rozpoczynającego się dzisiaj przewodnictwa Polski w UE, ewangelicy i katolicy ze Szczyrku i okolic, wzięli udział w uroczystej modlitwie ekumenicznej. Wierni spotkali się na Przełęczy Salmopolskiej tuż obok Białego Krzyża i wykutych w kamieniu tablic z dziesięcioma przykazaniami.

Modlono się między innymi o mądrość w podejmowaniu decyzji przez Polaków w czasie naszego przewodnictwa w Unii Europejskiej. Inicjatorem nabożeństwa był proboszcz Parafii Ewangelickiej ze Szczyrku - ksiądz Jan Byrt.

W swoim kazaniu mówił o tym , że "narody słowiańskie, a szczególnie Polska ma się czym podzielić z Europą (...) Tym czymś nie jest nasz wzrost gospodarczy,(który jest również ważny), ale nasza żywa wiara w Boga i szczęśliwa Europa(...) To Europa szczęśliwa i pełna miłości do Boga i do drugiego człowieka: potrzebującego, chorego czy starego. O taką Europę modlimy się dzisiaj."

Henryk Kretek - asystent Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego - odczytał list Jerzego Buzka:" Drodzy bracia! Drodzy przyjaciele! Znajdujemy się dziś w szczególnym miejscu i w szczególnym czasie. Legendy utrzymują, iż Biały Krzyż na Salmopolu wpisuje się w historię Beskidów śmiercią, krwią powstańców, łzami ale i śmiechem , radością górali i turystów. Zebraliśmy się tutaj w dniu, którym tworzymy najnowszą historię Europy.1 lipca 2011r. Modlitwa ekumeniczna na Przełęczy Salmopolskiej. / Fot. ks. J. Byrt
Gesty pojednania, miłości zjednoczenia płyną z każdego miejsca , w którym znajdują się ludzie, dlatego dziś znowu jesteśmy razem . Nie zawsze ciałem, ale duchem na pewno jestem teraz i zawsze z Wami. Spoglądając w stronę ołtarza na Kotarzu wierzę, że wkrótce spotkamy się tam na wspólnej modlitwie, czego Wam i sobie życzę . Jerzy Buzek."

Głos zabrali trównież przedstawiciele Miasta Szczyrk. Następnie wypuszczono białe gołębie,symbol Ducha Świętego i pokoju , które zaniosły do Europy Słowo Boże "A oto Ja jestem z wami po wszystkie dni, aż do skończenia świata" /Ewangelia wg św. Mateusza/.

Nabożeństwo zakończono modlitwą i wspólną pieśnią "Pod Twą obronę, Ojcze na niebie".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Maciej Grocholski
  • Maciej Grocholski
  • 21.08.2011 19:06

Truizmy,truizmy i jeszcze raz truizmy ,ani nasze przewodnictwo w UE nic nie zmieni możne poza tym ,ze kieszenie niektórych EU- ro posłów będą bardziej pękate niż poprzednio ,a tym bardziej Jerzy Buzek –to nie jest człowiek pokroju Nigela Farage ,ze uderzy pięścią w stół i powie NIE w imieniu swojego narodu , Jerzego Buzka można przyrównać do pluszowego misia którego można sobie położyć na łóżku ,ale nie zrobi on na nikim dla większego wrażenia tym bardziej ,ze przewodniczącym jest już od dawna i jakoś nic wielkiego dla Polski i obywateli swojego kraju nie zrobił (traktat Lizboński,podpisanie umowy o sprowadzaniu do Polski żywności genetycznie modyfikowanej , ciągniecie Polski na sile w strefę Euro to tylko niektóre a jest tego znacznie więcej, ) , a wiec Polsko bez złudzeń

Komentarz został ukrytyrozwiń

5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.