Facebook Google+ Twitter

Polska proponuje zniesienie unijnych sankcji wobec Białorusi

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-06 13:51

Polska proponuje zniesienie sankcji wobec Białorusi. Dziś powinny być znane przynajmniej pierwsze reakcje poszczególnych państw. Propozycję zniesienia sankcji przedstawił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski na nieformalnym spotkaniu unijnych szefów dyplomacji w Awinionie.

Minister Sikorski uważa, że Unia powinna złagodzić ton wobec Białorusi, bo sytuacja w tym kraju zmienia się. Władze w Mińsku zdecydowały w ostatnich dniach o wypuszczeniu na wolność wszystkich więźniów politycznych. Polską propozycję popierają między innymi unijna komisarz do spraw zagranicznych Benita Ferrero-Waldner i szef unijnej dyplomacji Javier Solana.

Jednak do zniesienia sankcji potrzebna jest zgoda wszystkich państw członkowskich. Pytanie, czy zdecydują się one na taki krok przed zaplanowanymi na koniec września białoruskimi wyborami parlamentarnymi. Szef unijnej dyplomacji uważa, że Unia powinna podjąć taką decyzję. Jednak nie brakuje opinie, ze dopiero wybory będą sprawdzianem dla reżimu w Mińsku.

Jeśli zostaną one przeprowadzone zgodnie z zasadami demokracji, wtedy Wspólnota mogłaby zdecydować o zniesieniu sankcji. Obowiązują one od czterech lat. W związku z łamaniem praw człowieka Unia zakazała wjazdu na swój teren przedstawicielom białoruskiego reżimu i zamroziła ich aktywa finansowe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.