Facebook Google+ Twitter

Polska przeciwna europejskiemu podręcznikowi do historii

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2007-02-26 09:54

Czy bitwa pod Grunwaldem była starciem Polaków z Niemcami, czy tylko z wielonarodowym zakonem? Ile europejskich wojen wywołali Niemcy? - W kręgach polskich polityków i historyków zawrzało po propozycji niemieckiej minister oświaty Annette Schavan, by wprowadzić w szkołach wspólny europejski podręcznik do historii.

O ile nikt nie będzie kwestionował wydarzeń historycznych, które powinny pojawić się w podręczniku, o tyle problemy pojawią się przy ocenie tych wydarzeń. Szefowa gabinetu prezydenta Elżbieta Jakubiak uważa, że wspólny podręcznik raczej nie powstanie. Są takie kwestie historyczne, co do których trudno o porozumienie. Zwraca też uwagę na możliwe spory dotyczące postrzegania historii.

- Co było wcześniej - Solidarność czy obalenie muru berlińskiego? My pojechaliśmy wolni na mur berliński i siedzieliśmy na tym murze już jako Polacy z wolnego kraju, a Europa uważa, że obalenie komunizmu rozpoczęło się właśnie obaleniem muru - mówi Jakubiak.

Sceptycyzmu nie kryje minister edukacji Roman Giertych, który jednak do podręcznika ma podejście ideologiczne. Jego zdaniem trudno wyobrazić sobie nauczanie historii Europy. Byłaby to próba tworzenia tożsamości europejskiej, a z tym się nie zgadza.

Za niemożliwe stworzenie takiego podręcznika uważa minister obrony narodowej Aleksander Szczygło. - To są nieprawdopodobne fanaberie ze strony tych, którzy podają takie pomysły i uważają, że są one poważne - mówi szef MON, nie przedstawiając jednak jakichkolwiek racjonalnych argumentów przeciwko niemieckiej propozycji.

- Taka unifikacja na siłę, to nie jest najlepszy prezent, jaki prezydencja niemiecka mogłaby Europie oferować - podkreśla eurodeputowany Samoobrony Ryszard Czarnecki. - Podczas redagowania podręcznika Polacy pokłóciliby się z Niemcami.

Odmiennego zdania jest prof. Zdzisław Mach z Centrum Studiów Europejskich Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jednym z głównych problemów wspólnoty jest to, że jej obywatele mało znają się między sobą - wyjaśnia.Przygotowanie podręcznika byłoby okazją do skorygowania jednostronnego ujęcia niektórych faktów i wyeliminowania przemilczeń. Warto negocjować interpretację faktów historycznych, nawet gdy do końca nie da się pewnych rzeczy uzgodnić. - Ważne jest, że kształtowanie wspólnej tożsamości europejskiej wymaga spojrzenia na historię właśnie z perspektywy europejskiej. Musimy zobaczyć ogólniejsze ramy, bo wtedy poszczególne zdarzenia nabierają sensu - powiedział.

Na niemożliwość ukształtowania wspólnej europejskiej tożsamości wskazywał już w połowie ubiegłego wieku francuski mąż stanu, gen. Charles de Gaulle mówiąc, że nie da się zrobić omletu z jaj na twardo. Niemiecki projekt jest właśnie taką polityczno-kulinarną próbą. Jej efekty mogą spowodować większe spory, niż te wokół europejskiej konstytucji. Historycy wskazują również na jeszcze jeden szczegół. Projekt wychodzi z Niemiec. A te mają szczególne powody, by starać się o nową, korzystniejszą interpretację faktów.

Ryszard Parka - Dziennik Zachodni

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 27.02.2007 14:35

Dyskysje durniów i różnokolorowych małp obserwujemy w kraju na co dzień, więc raczej nie będzie to interesujące zjawisko. Chyba, że ktoś w tym gustuje...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzam się z p. Machem - trzeba przy każdym wydarzeniu zbierać dane ze wszystkich państw eur., także spoza UE (zwł. że UE będzie się powiększać). Trzeba poznać wszystkie poglądy, nawet nas irytujące. Jeśli Polska uważa, że obalanie komuny rozpoczęło się od strajku w Gdańsku albo od naszych wolnych wyborów, a inni uważają, że od obalenia muru to trzeba to przedyskutować. W końcu niech spotkają się mądrzy ludzie wszystkich państw i przedyskutują to. Jestem ciekaw takiej dyskusji, a nie tylko oczyszczalnia w Białymstoku, durnie, małpy w czerwonym, dolina Rospudy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.