Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polska przedsiębiorczość familijna

Redakcja
Adam K. Podgórski skan
Rodzina to postawa życia społecznego. Okazuje się coraz częściej, że również i gospodarczego. Takie wnioski wynikają z lektury interesującej publikacji, poświeconej firmom rodzinnym, która ukazała się nadawno.

„Firma w rodzinie czy rodzina w firmie. Metodologia wsparcia firm rodzinnych”, to tytuł obszernego opracowania wydanego w 2012 roku przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w Warszawie.

Stanowi ona wnikliwe podsumowanie doświadczeń zebranych w trakcie realizacji pilotażowego projektu „Firmy rodzinne”. Przedsięwzięcie poprzedziły ogólnopolskie badania, mające przenieść odpowiedzieć na pytanie, czy firmy rodzinne różnią się istotnie od innych firm w sektorze mikro, małych i średnich przedsiębiorstw i czy potrzebują instytucjonalnego wsparcia.

W Słowie wstępnym napisanym przez Bożenę Lublińską- Kasprzak, prezeskę PARP oraz Andrzeja J. Blikle, prezesa Inicjatywy Firm Rodzinnym stwierdzono: "W Polsce tematyka przedsiębiorczości familijnej jest zdecydowanie niedoceniana. Firmy rodzinne jako specyficzna grupa są niedostrzegane, a na rynku szkoleniowo-doradczym brakuje oferty, która pomagałaby im poradzić sobie z typowymi dla nich wyzwaniami”.

Wyzwań i zagrożeń tych jest sporo, a ich niedostrzeganie albo lekceważenie może zadecydować o losie firmy i rodziny. Jedną z najważniejszych kwestii sprowadza się do tego, jak pogodzić pracę w firmie z życiem rodzinnym tak, aby ewentualne spory i konflikty prywatne nie niszczyły relacji zawodowych i odwrotnie.

W obszernej, pierwszej części pracy ukazano rolę firm rozdzianych w nowoczesnej gospodarce, ich specyfikę, wartości, markę, emocje, dialog międzypokoleniowy, konflikty i komunikację wewnętrzną.

W drugim rozdziale przedstawiono metodykę wsparcia firm rodzinnych, w trzeciej
części szczegółowo opisano program wsparcia, a w czwartej opis wydarzeń edukacyjnych w projekcie „Firmy rodzinne”.

W trwającym ponad dwa lata projekcie uczestniczyło 300 osób - przedstawicieli ponad 100 firm rodzinnych wyłonionych w trakcie skomplikowanej procedury rekrutacyjnej. Ich wypowiedzi, reelekcje, oceny są ciekawymi fragmentami tej znaczącej książki.

Dla piszących te słowa, przyjemnie było znaleźć na liście uczestników
firmę rodziną Autoklinika S.C. Jerzego Paji, Marii Paji, i Elżbiety Paji z Rudy Śląskiej, a w tekście cytaty z ich wypowiedzi.

Znajdź nas na Google+

Współautor artykułu:

  • Barbara Podgórska
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto