Facebook Google+ Twitter

Polska przedsiębiorczość w kulturze

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-01-27 11:56

Kultura kojarzy się z wysokimi wartościami, jednak nie wyklucza to pogodzenia działalności kulturalnej z udanym biznesem. Jak wygląda przedsiębiorczość w kulturze w polskich realiach?

Być może spotkaliście się ze stereotypem artysty, nieco postrzelonego człowieka, który poświęca się plastyce bądź muzyce, tworzy piękne rzeczy, ale raczej nie odpowiada potrzebom nowoczesnego rynku pracy. Czy młoda osoba, np. po szkole plastycznej, ma inne wyjście niż sprzedawanie swojej twórczości na bazarach i miejscach pełnych turystów? Kultura w biznesie ma jednak nieprzeciętny potencjał.

Nie ulega wątpliwości, że artyści potrafią odnieść sukces. Widać to szczególnie na przykładzie aktorów, którzy przekonując do siebie widzów stają się prawdziwymi gwiazdami show-biznesu. Czasami obecność konkretnego aktora na planie samo w sobie zapewnia już dużą popularność filmu. Wszystko to dotyczy jednak kultury masowej, natomiast nas interesuje przedsiębiorczość w kulturze nastawionej na wyższe wartości i nieszukającej rozgłosu za wszelką cenę.

Corporate Culture Responsibility szansą dla biznesu i kultury
Zarówno biznes jak i kultura mają sobie bardzo wiele do zaoferowania, a wzajemne uzupełnianie się stanowi receptę na sukces. Firmy doceniają zwłaszcza kreatywność osób działających w kulturze ponieważ oryginalność niejednokrotnie decyduje o pozycji przedsiębiorstwa na tle konkurencji. Z kolei artyści chętnie korzystają z umiejętności menedżerskich oraz wsparcia finansowego proponowanego przez środowisko biznesowe.

"Kultura i sztuka to dziedziny, które cieszą się dużym szacunkiem społeczeństwa, nawet jeśli czasami są skierowane do nieco węższego grona odbiorców. Nierzadko też udaje się pogodzić wysokie walory artystyczne z ogromną popularnością wydarzenia kulturalnego, czego przykładem mogą być spektakle organizowane przez tętniące młodzieńczą energią teatry muzyczne Roma oraz Buffo w Warszawie" - komentuje Korneliusz Smolik z serwisu kulturataniej.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.