Facebook Google+ Twitter

Polska przegrała przed trybunałem w Strasburgu i zapłaci odszkodowania

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-14 17:31

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu dwukrotnie skazał Polskę za naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Skarb państwa będzie musiał wypłacić dwojgu skarżącym w sumie blisko pięć tysięcy euro zadośćuczynienia. Obie sprawy dotyczą opieszałości władz administracji państwowej.

Mieszkanka Łomży wystąpiła do władz miasta o odszkodowanie za zabraną w latach 50. nieruchomość. Na ostateczną decyzję kolejnych instancji sądów czekała ponad piętnaście lat. Sędziowie Trybunału jednogłośnie stwierdzili naruszenie przez Polskę artykułu konwencji, który gwarantuje obywatelom prawo do przeprowadzenia procesu w rozsądnym czasie.

Podobny wyrok trybunał orzekł w sprawie skargi o odszkodowanie za parcelę zabraną na rzecz miasta, przez dzielnicę Wola w Warszawie. Na wydanie decyzji sądy administracyjne potrzebowały blisko dziesięciu lat.

Choć obie sprawy zostały przegrane w polskich sądach, trybunał przyznał skarżącym po 2400 euro zadośćuczynienia za poniesione straty moralne związane z opieszałym postępowaniem polskiego wymiaru sprawiedliwości.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.