Facebook Google+ Twitter

Polska przegrała w Strasburgu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-07 18:24

Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu dwukrotnie skazał Polskę za opieszałość administracji i sądów.

Sprawy dotyczą nieruchomości w centrum Warszawy odebranych po wojnie na mocy dekretu Bieruta.
Skargi złożyło dwóch mieszkańców Warszawy, którzy od lat kontynuują starania o wieczyste użytkowanie gruntu, stanowiącego kiedyś własność ich rodziny.

Na działkach stoi obecnie w centrum miasta hotel „Metropol". Od 1992 rodzina właścicieli zabiega o uchylenie decyzji z lat pięćdziesiątych. Warszawa jest jedynym miastem, w którym właściciele odebranych działek budowlanych mogli jedynie starać się o ich wieczyste użytkowanie lub rekompensatę.

Argumenty strony rządowej o skomplikowanym charakterze sprawy nie przekonały Trybunału. Zdaniem sędziów, nie ma uzasadnienia, by sądy w Polsce rozpatrywały skargę ponad 15 lat i nadal jej nie zakończyły. Stanowi to naruszenie artykułu Europejskiej Konwencji, który gwarantuje obywatelom prawo do przeprowadzenia procesu w rozsądnym terminie.

Trybunał zalecił wypłacenie skarżącym po 10 tysięcy euro zadość uczynienia za poniesione straty moralne. Trybunał postanowił nie rozpatrywać części skargi dotyczącej naruszenia prawa do własności, do czasu zakończenia trwającego w Polsce procesu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.