Polska przegrała z Chorwacją 24:28

Reprezentacja Polski przegrała mecz o 3. miejsce w tabeli 2. grupy, dający pewny start w turnieju kwalifikacyjnym do IO w Londynie. Naszym dzisiejszym przeciwnikiem są Chorwaci.

Dzisiejszy mecz Polski z Chorwacją nie był spotkaniem decydującym o awansie do półfinałów, tylko walką o trzecie miejsce w tabeli. Ta właśnie pozycja gwarantowała już w 100 procentach udział w turnieju kwalifikacyjnym do Igrzysk Olimpijskich w Londynie, niezależnie od wyniku meczu o 5. miejsce. Dodatkowo, zarówno Polska, jak i Chorwacja, to czołówka drużyn reprezentacyjnych w piłce ręcznej, więc stawka meczu była bardzo duża. Dotychczas Polacy z Chorwatami za kadencji trenera Bogdana Wenty spotykali się 9 razy, 5 razy wygrali Chorwaci, a 4 razy górą byli Polacy.

W pierwszej połowie Polacy wyszli w składzie Sławomir Szmal, Tomasz Tłuczyński, Bartłomiej Jaszka, Patryk Kuchczyński, Bartosz Jurecki, Mariusz Jurkiewicz i Tomasz Rosiński. Jak zawsze na akcje defensywne za Bartka Jureckiego na boisku pojawiał się Piotr Grabarczyk. Początek meczu to przede wszystkim fatalna nieskuteczność Chorwatów i wspaniała dyspozycja Sławomira Szmala. Wynik spotkania otworzył bardzo ładnym strzałem z biodra Mariusz Jurkiewicz. Następnie Polacy dali radę osiągnąć dwubramkową przewagę, którą niestety Chorwaci szybko wyrównali. Dalsza część pierwszej połowy to gra bramka za bramkę, oraz sporo kar 2-minutowych dla naszych przeciwników. Taka sytuacja utrzymywała się do 23. minuty meczu, kiedy Chorwaci objęli prowadzenie 10:9. Następnie głupi błąd w ofensywie naszego zawodnika i dzięki kontrze dla Chorwatów było już 11:9. Od razu po tej straconej bramce Bogdan Wenta poprosił o czas i zwrócił uwagę naszym zawodnikom, aby więcej gry prowadzili do skrzydeł. Ostatnie pięć minut meczu to niesamowite szczęście Polaków. Najpierw za faul w obronie 2-minutową karę dostał Znic a chwilę później za błąd przy zmianie kolejne upomnienie otrzymał Duvnjak.

Chwilę później karnego obronił Sławomir Szmal, a Polacy w przewadze dwóch zawodników strzelili gola kontaktowego. Zdobył go z rzutu karnego Tomasz Tłuczyński. W następnej akcji karę 2 minut otrzymał Tomczak, który szarpał przeciwnika, lecz Chorwaci bramki nie zdobyli. Długo nie potrwała gra w równowadze, gdyż chwilę później za faul na Jurkiewiczu karę otrzymał Vukovic, a po raz kolejny z rzutu karnego bramkę zdobył Tomasz Tłuczyński. Polacy znowu byli w przewadze jednego zawodnika. Niestety, na nic się to zdało, gdyż w następnych akcjach zawodnicy Polski byli bardzo nieskuteczni, a Chorwaci zdobyli jeszcze 2 gole. Na koniec pierwszej połowy Polska przegrywa z Chorwacją 13:11.