Facebook Google+ Twitter

Polska przystępuje do negocjacji z Europejską Agencją Kosmiczną

Ostatnie tygodnie roku 2011 są dla Polski, mimo niezbyt przychylnych warunków pogodowych, "rozgwieżdżone i kosmiczne". W najbliższy poniedziałek, rozpoczynamy negocjacje z Europejską Agencją Kosmiczną.

 / Fot. Logo ESAESA - Europejska Agencja Kosmiczna jest organizacją, która zajmuje się przestrzenią kosmiczną realizując bardzo wiele projektów badawczych. Do 18 państw członkowskich dołączyć ma Polska, czego najlepszym świadectwem są rozpoczynające się 28 listopada negocjacje w Paryżu. Stolica Francji jest główną siedzibą ESA. Ośrodki i instytuty mają swoje kwatery w wielu europejskich miastach, zaś kosmodrom agencji znajduje się w Kourou (Gujana Francuska).

Założona w 1975 r. Europejska Agencja Kosmiczna realizuje też wspólne misje z NASA, żeby wspomnieć: Kosmiczny Teleskop Hubble'a czy misja bezzałogowa Cassini-Huygens. W przyszłości będą realizowane kolejne projekty, w których udział może wziąć Polska, będąca delegatem o statusie obserwatora z nadania ESA. Przedwstępne prace i przygotowania do negocjacji pozwoliły przewidywać przyspieszenie spodziewanego przystąpienia do ESA na pierwszy kwartał 2012 r. Do tej pory nie wydawało się to możliwe wcześniej aniżeli w roku 2013. Jednak w czerwcu 2011 r. premier Donald Tusk podpisał stosowne dokumenty, dzięki czemu negocjacje zostały urzeczywistnione.

Jednym z wymagań dla krajów aspirujących, jest uczestnictwo w "Planie dla Europejskich Państw Współpracujących" (PECS), które zobowiązuje na czas 5 lat. Następnie kraj ubiegający się o członkostwo może przystąpić do negocjacji. Oczywiście, udział w pracach Europejskiej Agencji Kosmicznej wiąże się też z wnoszeniem wkładu własnego, który początkowo oszacowano na nieprzekraczający 40 mln euro (udziały, składki itp.).

Pozostaje oczekiwać pomyślnych wyników rozmów. Być może, już niedługo, będziemy mogli usłyszeć w wiadomościach czy innym przekazie, swojsko brzmiące: "Dzień dobry" z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a transmisje z Gujany Francuskiej będą kojarzyły się też i z polskimi osiągnięciami.

Źródła:
kosmonauta.net
esa.int


Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.