Facebook Google+ Twitter

Polska robi krok do przyjęcia euro

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-21 06:46

Polska robi krok w stronę przyjęcia wspólnej waluty i rozpoczyna rozmowy z Komisją Europejską na temat wejścia do tak zwanego przedsionka euro, czyli strefy ERM2. Ministerstwo finansów poinformowało, że rozmawiał o tym w Brukseli szef resortu Jacek Rostowski z komisarzem do spraw gospodarczych i walutowych Joaquinem Almunią.

Niewiele wiadomo na temat przebiegu spotkania. O szczegółach nie chcieli informować ani polscy dyplomaci, ani urzędnicy w Komisji Europejskiej. Ministerstwo finansów mówi tylko o rozpoczęciu dyskusji w sprawie wejścia do poczekalni euro - obowiązkowej dla każdego kraju, który chce przyjąć wspólną walutę. Jeśli te rozmowy zakończą się sukcesem, Polska będzie musiała ustalić kurs złotego wobec euro i utrzymywać go przez co najmniej 2 lata, bez znaczących wahnięć. Ale to tylko jeden z warunków przyjęcia euro.

Pozostałe kryteria to odpowiedni poziom inflacji oraz długoterminowych stóp procentowych, a także dług publiczny nieprzekraczający 60 proc. produktu krajowego brutto i deficyt budżetowy poniżej 3 proc. PKB. Zdaniem ekspertów w związku z kryzysem ten ostatni wymóg będzie najtrudniejszy do spełnienia, bo plany ożywienia gospodarki mogą za bardzo obciążyć budżet.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.