Facebook Google+ Twitter

Polska - Rosja. Czy mamy coś za uszami?

Ostatnie dwa tygodnie przed zapowiedzianą wizyta premiera Rosji w Polsce, przyniosły niesłychany atak propagandy rosyjskiej wymierzony w nasz kraj.

 / Fot. ITAR-TASS/Alexander Kolbasov"Odkrycia" i rewelacje historyczne głoszone w Rosji na temat początków i przyczyn wybuchu II wojny światowej komentowane są na wszelkie sposoby przez ludzi zajmujących się zawodowo historią, polityką a również - jak można przekonać się na forach internetowych, przez zwykłych obywateli - zarówno tych piszących blogi, jak i tych, którzy na bakier z gramatyką piszą komentarze. Co nie znaczy, że nie myślą.

Interesująca dyskusję na temat numer jeden odbyli miedzy innymi panowie Dariusz Baliszewski i Andrzej Friszke. Obaj historycy doszli do zgodnego wniosku, że "nie ma sensu poważnie dyskutować o sensacjach SWR. - To tak, jakby ogłaszać teraz, że Lenin był niemieckim agentem.”
Rzecz w tym, że Lenin agentem niemieckim był. Fakt, że scenariusz niemiecki za ich własne pieniądze został przez bolszewików zmodyfikowany, nie zmienia faktu, że Niemcom carska Rosja zawdzięcza swój tragiczny i ostateczny upadek, a Europa - powstanie bolszewickiego potwora.

Tekst, z którego cytuję interesujący fragment Myśli Polskiej nie pozostawia złudzeń: „Ledwie Lenin i spółka znaleźli się w Piotrogrodzie, Parvus zażądał 15 milionów rubli w złocie na propagandę bolszewicką. Zażądał i otrzymał. Za te pieniądze bolszewicy kupili najnowocześniejsze maszyny drukarskie; ich prasa ukazywała się w największych nakładach. Użyto ich również do innych celów; przekupywania proletariatu stolicy oraz niektórych innych miast. Za jeden dzień strajku, demonstracji i rozrzucania ulotek płacono 10-70 rubli, czyli więcej niż można było zarobić uczciwie pracując w fabryce. Stawka za wzięcie udziału w strzelaninie była naturalnie znacznie wyższa – 120 do 140 rubli".

Nie wiemy kto i ile płaci obecnie propagandzistom rosyjskim za zmasowany atak na Polskę, niemniej trudno oprzeć się wrażeniu, że solenne obchody 70 rocznicy wybuchu wojny stały się dogodnym dla takiej akcji pretekstem. Tak, jak kilkanaście miesięcy temu wojna gruzińsko - rosyjska była nader dogodnym pretekstem do antyrosyjskiej propagandy w Polsce. Nie muszę przypominać, komu ówczesną nagonkę na Rosję zawdzięczamy: ktoś tam latał, występował na wiecach, pokrzykiwał i dał się wpuścić w maliny. Z odpowiednimi reperkusjami zarówno w Rosji jak i w całej Europie, która akurat miała całkiem inny ogląd sytuacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (20):

Sortuj komentarze:

Pane Lesławie - mają, oj mają - zgadzam sie z Panem całkowicie.
Interesujący jest tekst http://www.palestra.pl/index.php?go=artykul&id=1869,

Komentarz został ukrytyrozwiń

MajA obie strony, oj mają.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Bolt, kto i czym ma zapłacić? Wnuki pana Stalina? Krwią czy złotem?
Historia uczy jednego, iż jeszcze nikogo niczego nie nauczyła, a Polaków w szczególności. Np. Ponad 100 lat Polski pod zaborami a po 20-latach IV rozbiór Polski. Czyżby rządzący IV RP nie znali historii?
Obecnie zaczął się już V rozbiór, bo aktualnym staje się stare powiedzenie: "Wasze ulice, nasze kamienice" - a my sobie pogadajmy o naszych krzywdach sprzed lat 70-ciu. Po co nam autostrady, prężny własny przemysł... my mamy lepsze tematy.
ps. Proszę pana zoologa, amatora-historyka, o nie wmawianie mi, że wychowałem się w piekle.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 31.08.2009 11:29

Poprawka
Bloger zachęca by rozliczać własną głupotę (chodziło Mu o historyków, publicystów, neopatriotów)

Niech bloger rozliczy własną historię (mała dygresja), bo mogą wyjść...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 31.08.2009 11:18

Dotyczy czerwonego linku. Bloger zachęca by rozliczać własną głupotę, i zachęca do tego czerwoną czcionką swego jajobloga. Najpierw niech się zastanowi nad własną głupotą a potem historycy, publicyści i tzw neopatrioci może się zajmą... (co za bełkot z tym neo) Bloger nie wie, że patriotyzm może być rodzajem sprzeciwu.

A teraz żeby przeczyścić grubą rurę, bo temat jest o współodpowiedzialnosci za wybuch II wojny

Współpraca sowiecko-nazistowska
Pierre de Villemarest
Fragment książki "Żródła finansowania komunizmu i nazimu"
http://www.kki.pl/piojar/polemiki/novus/komunizm/kom3.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

I z grubej rury - też warto poczytać: http://jajakobyly.bloog.pl/

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 31.08.2009 08:51

Lepszy jest taki stan, żeby nie mieć coś za uszami, a tylko w głowie a właściwie dobrą wolę, żeby strona rosyjska umożliwiła w miarę pełny dostęp polskim historykom do archiwaliów (jak choćby to: wspólna defilada wojsk hitlerowskich i radzieckich w Brześciu 22.09.1939)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A teraz realia tu i teraz: http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80269,6982366,Doradca_Putina__podpisane_zostana_3_dokumenty_rosyjsko_polskie.html
"Będzie to napięty dzień politycznej i dyplomatycznej pracy. Na razie nie ma sygnałów, że ktoś kogoś z trybuny będzie okładać" - oświadczył doradca Putina."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Tadeuszu -chyba zrozumiał Pan moje intencje lekko obok: ja nikomu nie "przypinam łatek". Mój tekst jest czystą dywagacją, osnutą na doniesieniach prasowych. Również - uwagach internautów, wśród których znalazłam pytanie o tym, "czy mamy cos za uszami".

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Stefania Najsarek (Redaktor)
Trochę Pani przesadziła. Historia Polski w jednym tomie? Najlepiej z obrazkami? Od tego są podręczniki szkolne;)
Tu jest coś, co mnie interesuje z racji miejsca zamieszkania: http://www.rp.pl/artykul/2,355527.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.