Facebook Google+ Twitter

Polską rządzić dziś będzie trzech prezydentów

Dzisiejsze wydarzenia polityczne w Polsce będą bezprecedensowe w skali światowej. 8 lipca 2010 roku przejdzie do historii jako dzień, w którym urząd prezydenta RP sprawowały kolejno trzy osoby: B. Komorowski, B. Borusewicz i G. Schetyna.

Ostatnie posiedzenie Sejmu, na którym B. Komorowski wystąpił jako marszałek Sejmu. / Fot. PAP/Tomasz GzellBronisław Komorowski złoży dziś na porannym posiedzeniu prezydium Sejmu swój mandat poselski. Prezydent elekt przestanie więc pełnić funkcję marszałka Sejmu oraz wykonywać obowiązki głowy państwa. Jest to jego własna decyzja, gdyż ani konstytucja, ani żaden inny przepis nie wymusza na nim takiego postępowania.

Zgodnie z prawem Komorowski mógłby z powodzeniem zachować swoje dotychczasowe stanowiska do chwili zaprzysiężenia go na urząd prezydenta. Gdyby tak się stało mielibyśmy do czynienia z innym precedensem, bowiem Bronisław Komorowski przed Zgromadzeniem Narodowym występowałby w trzech rolach: marszałka Sejmu, nowego prezydenta i osoby wykonującej dotychczas obowiązki głowy państwa.

Zrzeczenie się mandatu poselskiego przez nowo wybranego prezydenta spowoduje, że powstaną wakaty na dwóch najwyższych urzędach Rzeczpospolitej Polskiej. Zgodnie z konstytucją obowiązki prezydenta powinien przejąć marszałek Sejmu, a w razie jego braku marszałek Senatu. W tym przypadku będzie to szef izby wyższej parlamentu, Bogdan Borusewicz. Regulamin Sejmu określa z kolei procedury zapewnienia ciągłości władzy w izbie niższej i zgodnie z nimi pracami Sejmu pokieruje do chwili wyboru nowego marszałka najstarszy wiekiem wicemarszałek czyli Stefan Niesiołowski.

Cała ta sytuacja zmieni się wieczorem, gdy posłowie wybiorą marszałka Sejmu. Niemalże na pewno zostanie nim dotychczasowy przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej, Grzegorz Schetyna. Nowy marszałek, podobnie jak jego poprzednik, będzie też pełnił obowiązki głowy państwa aż do chwili objęcia urzędu prezydenta RP przez Bronisława Komorowskiego. Nastąpi to po stwierdzeniu ważności wyborów przez Sąd Najwyższy, najpóźniej 6 sierpnia br.

Pięć kroków - jak dodać materiał do serwisu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Mam nadzieję ,że Komorowski mnie nie rozczaruję .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Za Wyborczą: "Lukę dostrzeżono stosunkowo niedawno, więc przygotowywana (ale jeszcze nie przeprowadzona przez proces legislacyjny) nowelizacja konstytucji zawiera propozycję zastąpienia słów "do czasu wyboru..." sformułowaniem "do czasu objęcia urzędu przez nowo wybranego prezydenta"." Jeżeli dostrzegli błąd i chcieli go poprawić, to znaczy że coś w tym jest, a celowosc konstytucji zostawmy konstytucyjnym przepisom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

prawo jest prawem, nie powinny go stanwic nawet przewazajace opinie. prawodawcy sie nie popisali i ktos bedzie musial za to odpowiedziec. od dzis odpowiada naród, ktory nie ma glowy panstwa. czekam na pierwsze pozwy sadowe dotyczace bezprawnosci podejmowanych przez Borusewicza i Schetyne decyzji

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panowie,

Istotnie konstytucja nie przewidziała takiego przypadku i pojawiły się głosy, że konstytucjonaliści spierają się o to, czy po 4 lipca marszałek Sejmu może wykonywać obowiązki głowy państwa. jednak wydaje się, że przeważa opinia o wykładni celowościowej konstytucji: Polska musi mieć prezydenta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

eee... myslalem, ze cos odkrywczego napisze, a tu mnie wyborcza wyprzedzila :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Masz rację Tomku - twórcy konstytucji nie przewidzieli takiego przypadku

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80269,8114312,Polska_bez_glowy_panstwa_.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

trzeba przy tym stwierdzic, ze polska konstytucja jest do d...

Komentarz został ukrytyrozwiń

NIE PRAWDA... zgodnie z art. 131 konstytucji, wykonujacy obowiazki prezydenta przestaje je wykonywac z chwila wybrania nowego prezydenta. ten wybrany zostal 4 lipca. od tamtej pory przestal wykonywac obowiazki i do chwili zlozenia przysiegi przed sejmem Polska nie bedzie posiadala glowy panstwa

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.