Facebook Google+ Twitter

Polska scena polityczna moim okiem

Kilka słów o tym, jak obecnie postrzegam ugrupowania polityczne w Polsce na miesiąc przed wyborami parlamentarnymi.

Zaczynając ten artykuł, zastanawiałem się czy nie zmienić go na "Polska estrada polityczna moim okiem". Ostatecznie nie zdecydowałem się na taki krok, jednak wciąż uważam, iż tytuł ten mógłby być nadzwyczaj trafny, bo o ile scena może kojarzyć się z artyzmem i sztuką, o tyle estrada bardziej pasuje do cyrkowców i kabaretów. Według ogólnie przyjętego powiedzenia, śmiech to zdrowie, jednakże w polityce jest inaczej. Polityką, dziedziną która rzutuje na całe nasze życie powinni zajmować się ludzie poważni, inteligentni i odpowiedzialni. Z przykrością muszę stwierdzić, iż takich polityków nie znajduję.

Przyznam szczerze, że gdybym miał prawo głosu w poprzednich wyborach parlamentarnych, zagłosowałbym dla PiS. Ta partia wydawała się mi najodpowiedniejsza z kilku względów. Po pierwsze, chciała rozliczyć się z komunizmem, co moim zdaniem powinno nastąpić już w roku 1992. Wtedy to, ludziom, obecnie przebywającym w LiD, PO i PSL udało się uchronić własne skóry i obalić rząd Olszewskiego, zanim Macierewicz opublikował teczki. Jednak uważałem, że rozliczenie z przeszłością jest w Polsce potrzebne, a za następców Olszewskiego uważałem Kaczyńskich. Drugim argumentem, który przemawiał za PiS-em była chęć krzewienia patriotyzmu i naprawa dziurawego systemu prawnego. Poza tym Kaczyńscy na tle takich polityków jak Miller, Kwaśniewski, Tusk, Pawlak czy Borowski, wydawali się najmniej umaczani w ciemne sprawki, a sprawiali wrażenie inteligentniejszych niż Giertych i Lepper.
Teraz niestety nie jestem przekonany do żadnego ugrupowania politycznego. Postanowiłem napisać krótkie podsumowanie każdego z nich i wyjaśnić moją obecną apolityczność.

Prawo i Sprawiedliwość

Partia, która wydawała mi się w 2005 roku najlepsza, okazała się największym rozczarowaniem politycznym, jakiego doznałem w moim życiu. Nie mogę powiedzieć, że całe ich rządy to katastrofa. Naprawa polskiego prawa, sądy 24-godzinne, kultywowanie patriotyzmu i rozliczenie z PRL według mnie, było Polsce i Polakom potrzebne i dobrze, że PiS to wszystko zrobił. Jednak koalicja z LPR i Samoobroną oraz konszachty rządu z ojcem Tadeuszem Rydzykiem pogrzebały moją sympatię do tej partii. Ponadto Jarosław Kaczyński doprowadził do odejścia z rządu wszystkich ludzi, potrafiących samodzielnie myśleć (wyjątkiem jest jedynie Zyta Gilowska i Kazimierz Ujazdowski) np. Radka Sikorskiego i zastąpił ich ludźmi miernymi ale posłusznymi, takimi jak Szczygło i Fotyga. Przeraził mnie również sposób obejścia się z byłym premierem Kazimierzem Marcinkiewiczem, próbującym doprowadzić do koalicji PiS-PO. Sam premier Kaczyński również zachował się perfidnie wobec strajkujących pielęgniarek mówiąc, że "głodówka to nie jest niezjedzenie kolacji" i nawet nie wychodząc ze swojego gabinetu, aby z nimi porozmawiać. Czarę goryczy przepełnił związek pisowskiego rządu z ludźmi PZPR-u: Kaczmarkiem i Kornatowskim. Według mnie, PiS zaprzepaścił jedynie wielkie idee, które głosił idąc do wyborów.

Platforma Obywatelska

Ugrupowanie, które wydaje się większości Polaków "najnormalniejsze". Niestety, i w tym przypadku jestem sceptycznie nastawiony. PO to ugrupowanie bez konkretnego planu rządzenia, nie prezentujące jedności i coraz bardziej skręcające w stronę LiD-u. Pragnę zauważyć, że Platforma w obecnym parlamencie koncentrowała się jedynie na krytykowaniu PiS-u. Odrzucała nawet ustawy rządowe, zgodne z własnymi zapowiedziami wyborczymi. Tusk, podobnie jak Jarosław Kaczyński, eliminuje z PO ludzi o poglądach prawicowych, takich jak Jan Maria Rokita. Oprócz tego muszę nadmienić, iż ludzie tacy jak Tusk, Komorowski i Gronkiewicz-Waltz wielokrotnie mieli możliwość zmieniania Polski. Niestety, za każdym razem prowadziło to do pogłębiania się kryzysu III RP.

LiD

Lewica i Demokraci to partia w bardzo wielu aspektach podobna do Platformy Obywatelskiej, może z tą różnicą, że mają bardziej konkretny program. Tak jak PO krytykuje PiS we wszystkim co robi, ograniczając się do roli bezmyślnej opozycji. LiD to, moim zdaniem kontynuacja PZPR. Bzdurą jest, że LiD to młoda, nie umazana komunizmem lewica. Wystarczy przeczytać życiorysy Szmajdzińskiego, Kwaśniewskiego, Cimoszewicza, aby zauważyć, że władze tej partii składają się z byłych działaczy PZPR. Oczywiste jest, że prezesem LiD-u nie jest Wojciech Olejniczak, on ma tylko tworzyć odmłodzony wizerunek lewicy. Wszystkim, zza kurtyny steruje Aleksander Kwaśniewski. On i jego koledzy kierowali Polską przez lata PRL i kilka lat III Rzeczpospolitej. Efekt widać do dziś.

Samoobrona i Liga Prawicy Rzeczpospolitej

Nie będę ukrywał, że mam niskie mniemanie o tych partiach. Zarządzane prze niewykształconych krzykaczy, propagują izolację Polski na arenie międzynarodowej, antysemityzm i rasizm. Do tego dochodzi jeszcze całkowity brak kultury osobistej. Szkodzą wizerunkowi Polski, gdzie tylko się da. Nadmienić należy jeszcze kontakty z Radiem Maryja, dewocję, wykorzystywanie chrześcijaństwa i Kościoła katolickiego do celów politycznych.

Polskie Stronnictwo Ludowe

To partia myśląca tylko o jednej grupie społecznej: rolnikach. Niebędąc rolnikiem, za rządów tej partii nie dostanę nic. PSL to partia właściwie nieobecna w polskim parlamencie. Nie wypowiada się medialnie, nie zgłaszała projektów ustaw. Czasami wydaje mi się, że siedzi w Sejmie tylko po to, żeby brać pieniądze podatników. Nic więcej na temat PSL powiedzieć nie mogę.

Tak w moich oczach przedstawia się polska rzeczywistość polityczna. Czy może się zmienić? Obawiam się, że w najbliższym czasie nie, gdyż wszystkie wybitne jednostki młodego pokolenia wyjechały zagranicę. Jesteśmy skazani na następne dekady rządów tych samych ludzi, którzy rządzą Polską teraz. Jedyna nadzieja w tym, że Krzysztof Kononowicz wszystko zlikwiduje. Może wtedy uda nam się stworzyć od nowa lepszą demokrację.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.