Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12275 miejsce

Polska się ceni czy... ? Kilka słów o szacunkach wartości parków narodowych

Parę dni temu usłyszeliśmy w mediach, że Parki Narodowe otrzymały polecenie dokonania wyceny swej wartości. Media wskazywały na absurd tych decyzji.

Polska - kontur / Fot. R. Grzeszczyk Dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego stwierdził, że Park jest bezcenny. Wszystkim wydawałoby się, że jest to odpowiedź prawidłowa. Jak bowiem wycenić górę, jak wycenić strumień i śpiew ptaka?

Jednak z punktu widzenia księgowości każda rzecz ma swoją wartość. I ministra środowiska, który zarządził wycenę, nie interesował śpiew ptaków, ochrona ptactwa czy ochrona wód, lecz jedynie ich materialna wartość. Wydał więc stosowne polecenie.
Wszyscy z ubolewaniem pokiwaliśmy głowami. Postukaliśmy się palcami w głowy.
I zapomnieliśmy nazajutrz o kolejnej schizofrenii władzy.

Czy słusznie?

Każda wycena majątku odbywa się w oparciu o określone reguły. Może być dokonana przez uprawnionych rzeczoznawców. I jest dość kosztowna. Parę lat temu operat szacunkowy nieruchomości gruntowej o powierzchni 5 hektarów kosztował około trzech tysięcy złotych. Jeśli ceny nie uległy zmianie, to ile będzie kosztowała wycena 300 tysięcy hektarów (taka jest powierzchnia parków narodowych)? Do tego dojdą budynki, drogi, samochody itd.
Wszystkie te koszty społeczne (gdyż będą opłacone z podatków) zostaną przejęte przez jedną grupę zawodową. Przez rzeczoznawców majątkowych.

Być może 300 tysięcy hektarów to nie największy obszar. Ale musimy pamiętać, że Minister Środowiska jest również Najważniejszym Leśnikiem w kraju.

Puszcza Białowieska w niebezpieczeństwie: ekolodzy apelują o zatrzymanie wycinki

W przypadku Lasów Państwowych sprawa wyceny wygląda już zdecydowanie poważniej. Bo obszar Lasów Państwowych to 28 procent całego kraju.

Ile to hektarów?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Steniu, bardzo Ci dziękuję. Też byłem o tym przekonany (dz. Opinie w kat. Moje Trzy Grosze). Stąd właśnie moja uwaga. Już nie wiem do którego działu się skryć? Jak zamieściłem tekst w Hyde Parku- by mieć już 100% pewności - to mi go przeniesiono do dz. Opinię. Żebym wiedział na pewno, że to żarty, też bym boki zrywał ... :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Twoje artykuły piętnują ignorancje lub świadome działanie (karygodne!) osób odpowiedzialnych za zarządzanie tak cennymi zasobami przyrody. Jak niewielu (albo nikt z nas), znasz temat tak dokładnie.
Ingerencja w Twoje teksty przez moderatora mającego blade o tych sprawach pojęcie, w moim przekonaniu jest naganna.
Zamieszczanie ich przez Redakcję w dziale 3 grosze, myślę, nie wymaga poprawiania Cię w sensie merytorycznym. Chyba nie mylę się ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prócz tego, że stanowią spójną całość, to pisane są w określonym "duchu" i prezentują postawę autora.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A wie Pan, panie Robercie, że czasem i mi to do głowy przychodzi. W końcu nasze materiały, ich tytuły i zdjęcia stanowią pewną spójną całość wynikającą z pomysłu na tekst. Powinno się więc zachować ich autonomię tym bardziej, że w czasie moderowania tekstu redakcja korzysta z prawa do wnoszenia uwag przed publikacją. Artykuły i galerie w kształcie przez autorów proponowanym niech się bronią same.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hmmm, wycena Parków... tak się zastanawiam...może jakieś plany zakładają np. wybudowanie w tym miejscu autostrady, a może całkiem o co innego chodzi...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ubolewam, że Redakcja Wiadomości 24 w sposób nieodpowiedzialny ingeruje w teksty. To jest kolejna ingerencja wypaczająca sens mojego autorstwa i bez zgody wprowadzająca doń obce i nie zgodne z moją opinią linki. Jest to uczynione świadomie złośliwie. Redakcja zdaje sobie sprawę, że moje zrozumienie sposobu ochrony środowiska jest zdecydowanie odwrotne niż zaprezentowane w linku. Jak zwykle nie mogę się spodziewać wystarczającej satysfakcji.
Nie oczekuję też żadnych wyjaśnień.
Takie zachowania moderatora-moderatorów są dowodem "wysokiego morale, postawy obywatelskiej i szacunku". Wskazuje co naprawdę liczy się wśród redaktorów Wiadomości24 a kto się nie liczy.
Jest to dla mnie bardzo przykre i niezrozumiałe.
Tak jak w poprzednim przypadku - obrzydliwego zmanipulowania tekstu o "celebrytach" tak i tym razem nie spodziewam się by redakcja pochyliła się nad własną mizerią.
Prawdziwy tekst, to tekst bez linku o Puszczy Białowieskiej. Jej zagłada nie jest związana z wycinką chorych i zainfekowanych drzew przez leśników ale z hołubieniem kornika przez stowarzyszenia ekologiczne i ekoterrorystów. Dawałem temu wyraz wielokrotnie i Państwo macie tego świadomość. Ostatnio o stanie białowieskich świerczyn.
Tym razem temat "ochrony środowiska" z tematem mojego tekstu nie jest niczym związany. Tym bardziej wskazuje na "ynteligencję" maniduperatorów.
Kierunek zmian na W24 obserwujemy: cenzura wypowiedzi, manipulacje i "łapki". Mamy tez efekty.
Coraz śmieszniej i coraz straszniej.
Pozdrawiam wszystkich autorów i przyjaciół.
Nie odchodzę, bo być może o to chodziło.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Edi
  • Edi
  • 08.03.2011 19:45

Panie Robercie ,przyznam szczerze ,ze nie wpadłam na to .
Jak widać sposobów na "ukręcenie lodów " w naszym kraju jest jeszcze wiele.

Kiedy to się skończy ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.