Facebook Google+ Twitter

Polska skazana przez Trybunał w Strasburgu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-24 19:31

Trybunał Praw Człowieka trzykrotnie skazał Polskę za naruszenie Europejskiej Konwencji. Skarb państwa będzie musiał wypłacić skarżącym w sumie ponad 16 tysięcy euro zadośćuczynienia.

Skargi dotyczą zbyt długiego aresztowania i opieszałości sądów, czyli naruszeń, z którymi polski wymiar sprawiedliwości ma najwięcej problemów.

Mieszkanka Otwocka od ponad 14 lat bezskutecznie usiłuje dokonać w tamtejszym sądzie podziału majątku małżeńskiego. Trybunał stwierdził, że mimo skomplikowania sprawy nic nie uzasadnia tak długiego załatwiania sprawy. Przyznał skarżącej ponad 11 tysięcy euro zadośćuczynienia, bo każdy ma prawo do przeprowadzenia postępowania w sądzie bez nieuzasadnionej zwłoki.

6 tysięcy euro otrzyma natomiast mieszkaniec Krupskiego Młyna, oskarżony o serię oszustw finansowych. Sąd w Tarnowskich Górach od ponad 8 lat nie jest w stanie zakończyć sprawy. Także w tym przypadku sędziowie Trybunału uznali naruszenie Konwencji, która gwarantuje przeprowadzenie procesu w rozsądnym czasie.

Tysiąc euro zadośćuczynienia otrzymał z kolei mieszkaniec Sosnowca. Po decyzjach sądu w Katowicach przebywał w areszcie ponad trzy lata, co - zdaniem Trybunału - nie miało uzasadnienia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.