Facebook Google+ Twitter

Polska skazana za naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-15 15:42

Europejski Trybunał Praw Człowieka skazał Polskę za naruszenie Europejskiej Konwencji. Skargę o zastosowanie zbyt długiego aresztu złożył były prezes PZU.

Władysław Jamroży został aresztowany w 2002 roku pod zarzutem działania na niekorzyść PZU, którego wcześniej był prezesem. Oskarżony był o zaniechanie obowiązku weryfikacji dokumentacji kupowanych dla PZU nieruchomości. Nabywane były po zawyżonych cenach. Na transakcjach spółka straciła blisko 11 mln zł. W areszcie, który wielokrotnie sąd przedłużał Jamrozy spędził ponad dwa lata. Po zwolnieniu otrzymał zakaz opuszczania kraju. Pomimo licznych odwołań zakaz obowiązywał przez kolejne trzy lata.


Sędziowie Trybunału jednogłośnie stwierdzili, że Polska naruszyła artykuł Europejskiej Konwencji, który gwarantuje obywatelom prawo do przeprowadzenia procesu w rozsądnym terminie. Zbyt długi areszt Władysława Jamrożego oraz nie rozważenie przez sąd alternatywnych środków zapobiegawczych było zdaniem sędziów naruszeniem Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. W ramach zadość uczynienia Trybunał przyznał skarżącemu 1500 euro oraz 800 euro na pokrycie kosztów sądowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.