Facebook Google+ Twitter

Polska służba więziennicza obchodzi 90-lecie powstania

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-11 08:40

Z tej okazji na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie odbędą dziś liczne uroczystości, w których udział wezmą premier Donald Tusk i marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.

Pierwszymi aktami prawnymi, które ustaliły zasady działania więzień w okresie międzywojennym były dekrety podpisane przez Józefa Piłsudskiego w 1919 r. Dokumenty te zostały wydane jako jedne z pierwszych aktów prawnych normalizujących funkcjonowanie służb państwowych w odrodzonej Polsce i obowiązywały przez 10 lat. Stały się podwaliną budowania systemu i myśli penitencjarnej w naszym kraju.

Inicjatywę stworzenia humanitarnej, apolitycznej i praworządnej formacji więziennej podjęto w szczególnie trudnych warunkach. Odrodzone państwo tworzyło bowiem swoje struktury integrując ze sobą trzy funkcjonujące dotąd odrębne obszary administracyjne.

Uroczystości rozpoczną się Mszą Świętą w katedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie o godz. 10. Po niej nastąpi przemarsz orkiestry, kompanii reprezentacyjnej i uczestników na Dziedziniec Wielki Zamku Królewskiego.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.