Facebook Google+ Twitter

Polska straciła miliardy na gazie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-16 07:18

W latach 2006 - 2009 Polska straciła blisko 3 miliardy złotych na obowiązującym wciąż kontrakcie gazowym z Rosją - wynika z dokumentów rządowych, do których dotarł "Dziennik Gazeta Prawna".

Według gazety, te straty to efekt nieskutecznych negocjacji, jakie PGNiG oraz ministerstwo gospodarki prowadziły z Gazpromem w 2006 roku. Musieliśmy się wtedy zgodzić na podwyżkę cen gazu importowanego średnio o 10-11 procent. Rosjanie wymogli także na nas dopłatę za gaz już kupiony rok wcześniej - niemal 100 milionów dolarów - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Pod koniec 2005 roku PGNiG rozpoczął negocjacje w sprawie dostaw gazu w ramach krótkoterminowego kontraktu dodatkowego, uzupełniającego do kontraktu jamalskiego. Spółka znalazła się w podobnej sytuacji, co obecnie - Polsce brakowało gazu, zima była długa i mroźna, istniało poważne zagrożenie odcięcia dostaw do zakładów przemysłowych. Rosjanie wykorzystali to i za nową umowę zażądali zmian w kontrakcie jamalskim. Zniesiono korzystne dla PGNiG współczynniki stabilizujące cenę dostaw gazu.

Według PGNiG, niekorzystne zmiany doprowadziły do tego, że spółka musiała obniżyć swoje zyski w 2006 roku o 380 miliardów złotych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.