Facebook Google+ Twitter

"Polska" - Szansa na więcej przeszczepów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-22 07:35

Dziennik "Polska" pisze, że koordynatorzy do spraw transplantologii, których wyszkolenie i zatrudnienie od 1 stycznia przewiduje ustawa, są szansą na zwiększenie liczby przeszczepów.

Gazeta dodaje, że do ich zadań należałyby rozmowy z rodzinami zmarłych, potencjalnymi dawcami, tłumaczenie im pojęcia śmierci mózgu i propagowanie idei transplantologii w społeczeństwie.

"Polska" zauważa zarazem, że szczytna idea już na wstępie może lec w gruzach, z powodu braku pieniędzy. Resort zdrowia sfinansuje bowiem przeszkolenie koordynatorów, ale już pieniądze na etaty dla nich muszą znaleźć dyrektorzy szpitali.

"Mój szpital ma długi, ma problem z wypłaceniem pensji pracownikom. Skąd mam wziąć dodatkowe pieniądze na kolejny etat?" - pyta dyrektor dużego szpitala na Podkarpaciu, w którym można by pobierać narządy do przeszczepów.

Innego zdania są jednak szefowie szpitali, w których dokonuje się transplantacji. "Na stanowiska koordynatorów trzeba znaleźć pieniądze" - mówi gazecie doktor Zbigniew Włodarczyk, konsultant do spraw transplantologii z Bydgoszczy.

Więcej na ten temat - w dzienniku "Polska".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.