Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27022 miejsce

"Polska" - Szczątki z Malborka wreszcie zostaną pochowane

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-13 07:17

Szczątki ponad dwóch tysięcy osób z Malborka jutro zostaną wreszcie pochowane, spoczną na niemieckim cmentarzu w Glinnej pod Szczecinem. O sprawie pisze "Polska".

Dziennik podkreśla, że szczątki osób, wydobyte z masowej mogiły w Malborku, doczekają się wreszcie godnego pochówku. Jak czytamy, w uroczystości wezmą udział przedstawiciele polskiego i niemieckiego rządu oraz organizacji kombatanckich.

„Polska" przypomina, że to ona pierwsza pisała o makabrycznym znalezisku w Malborku. Masowa mogiła została odkryta w październiku 2008 roku przy krzyżackim zamku. Od tamtej pory wydobyto przede wszystkim kości kobiet i dzieci. Ekshumacja, prowadzona pod nadzorem początkowo prokuratury w Malborku, a potem IPN zakończyła się w kwietniu.

Według IPN w grobie pochowano głównie osoby narodowości niemieckiej, które zginęły w wyniku działań wojennych, głodu, wielkiego mrozu i chorób w okresie od stycznia do marca 1945 roku.
Śledztwo IPN wskazuje, że są to ofiary narodowości niemieckiej uciekające przed ofensywą Armii Czerwonej pod koniec II wojny światowej. Według gazety, taką tezę można już postawić, choć postępowanie prokuratorów IPN trwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.