Facebook Google+ Twitter

Polska szkoła w dobie kryzysu

"Istnienie dobrej oświaty wymaga refleksji historycznej (czyli znajomości historii)... znalezienia możliwości godziwego sfinansowania szkół i szacunku do własnego narodu" A. Nalaskowski.

Kuratoria oświaty przewidują, że w najbliższej przyszłości przestanie istnieć ok. 2,5 tys. szkół, zagrożone są też publiczne przedszkola, zresztą w wielu mniejszych miejscowościach uległy już likwidacji. Trudno za to obwiniać tylko niż demograficzny. To raczej coraz trudniejsza sytuacja finansowa samorządów powoduje likwidację placówek oświatowych. Gminy mają coraz większe zobowiązania, związane z finansowaniem placówek oświatowych i coraz mniej możliwości na ich realizację. Z własnych budżetów dokładają średnio ok 6o proc. na dofinansowanie zadań związanych z edukacją. Samorządowcy uważają, że największym złem jest Karta Nauczyciela, która uniemożliwia elastyczną politykę kadrową i jest czynnikiem hamującym w kierowaniu gminną oświatą. Zgoda, tylko trudno sobie wyobrazić niektórych samorządowców w roli "oświatowych decydentów".

Likwidacja szkół to najprostszy i najprymitywniejszy sposób rozwiązania tego problemu, a reguła wydatkowa min. Rostowskiego sprawy nie ułatwia. Ani rząd, ani MEN nic nie czynią, aby zapobiec takim działaniom. Może warto byłoby zastanowić się nad wsparciem samorządów. Złym pomysłem jest łączenie szkół. Pomysłodawcom zabrakło wyobraźni i wykazali się małą wiedzą dydaktyczną i organizacyjną. Trudno zrozumieć motywy takiego działania. Zewsząd słychać narzekania, że od lat liczba szkół i liczba uczniów maleje, a liczba nauczycieli pozostaje niezmienna. Może więc warto zmniejszyć liczbę kierunków pedagogicznych na uczelniach na rzecz ich jakości?

Bolączki polskiej szkoły

Znawcy przedmiotu twierdzą, że współczesny polski uczeń jest niedouczony, nieoczytany i ma ograniczone umiejętności w wykorzystaniu zdobytej wiedzy. I chyba jest w tym sporo racji. O tym, że gimnazjalista nie potrafi pisać, słyszymy od dawna. Uczniowie nie czytają książek, ale kto ich do tego zmusi, skoro tylko 1 proc. Polaków czyta książki? Mamy jeden z najniższych wskaźników czytelnictwa w Europie. Reforma edukacji zasadniczo nie zmieniła podstaw programowych. Warto byłoby zastanowić się, jak je zmienić, jak dostosować ich treści do potrzeb współczesnego świata, jak zmienić zasady wszelkich egzaminów tak, aby dały uczniowi szansę na formułowanie własnych poglądów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (80):

Sortuj komentarze:

cenzor z 10 września 2012
 • cenzor z 10 września 2012
 • 26.09.2012 18:54

cenzor Dzisiaj;25 wrzesień 2012 r.

Pani Magdo Wieczorek.
Skoro pisze Pani na TYM PORTALU w24 TO MUSI BYC PANI PRZYGOTOWANA NA MERYTORYCZNE WPISY.Dlaczego Pani notorycznie usuwa komentarze?!Skoro Pani nie odpowiadają komentarze to należy napisać -DLACZEGO !!!
cenzor z 10 września 2012
Szacowna Pani Magda Wieczorek. 25 wrzesień 2012 r.


CO JEST TU NIE KATOLICKIE ,ŻE JEST USUWANE ,NOTORYCZNIE TO JEST USUWANE Z TEJ STRONY?!
,
cenzor Dzisiaj( 04:03 ,10 IX 2012 RP)
To tak zza węgła to jest również notorycznie usuwane.Boisz się prawdy .

TO JUŻ BYŁO 9 września 2012 roku
Katoliczka Dzisiaj 12:38 (09 I X 12 RP : Roku Pańskiego)
Pozwolę sobie tu wstawić słowa , jednego z piszących na tym portalu W24(Adam Kraszewski) :"Nic dziwnego, że książka zawiera słowa krytyki. Jest to jednak krytyka ludzi kochających. Krytyka, która nie ma na celu pognębienia krytykowanego. Krytyka, która nie została podyktowana chęcią odcięcia się od postawy Iwaszkiewicza. To raczej próba zrozumienia motywów. Rzadka dzisiaj postawa, tym bardziej więc cenna."
Tak i ja piszę np. do autorki z W24 pani Magdy Wieczorek, a która nie przyjmuje słowa obiektywnej oceny rzeczywistości i,,,notorycznie usuwa wszystko to ,co nie mieści się w jej pojęciu,poprawności politycznej czyli lini PiS z Jarosławem Kaczyńskim i Telewizji Trwam z Tadeuszem Rydzykiem czy Gazetą Polska (Tomaszem Sakiewiczem , Tomaszem Terlikowskim).
Gdzie jest szkoła tych świeckich nauczycieli np.Leszek Kołakowski, Stefan Kisielewski, a duchownych ;Józef Tischner,Ludwik Wiśniewski.
Brak jest w Polsce prawdziwych autorytetów ,a za to jest mnóstwo oszustów , którzy podburzają na ta wolną Rzeczpospolitą Polskę , a w której mamy znowu jako godło ;ORŁA W KORONIE , język POLSKI jako urzędowy , barwy narodowe ,-BIAŁY I CZERWONY i wiarę KATOLICKĄ!!!Tacy jak :Jarosław Kaczyński , Antoni Macierewicz , Tadeusz Rydzyk , Tadeusz Terlikowski -w wyraźny sposób szkodzą Polsce i podważają nauki polskich patriotów , polskich nauczycieli;zarówno tych świeckich , jak i katolickich !!

Komentarz został ukrytyrozwiń
czyt
 • czyt
 • 15.09.2012 09:44

cenzor- Boisz się prawdy - myślę, że już trochę przeholowałeś

Komentarz został ukrytyrozwiń
czyt
 • czyt
 • 15.09.2012 09:42

cenzor debilku- przestań ujadać, bo się niedobrze robi .Ty i ta katoliczka...paranoik

Komentarz został ukrytyrozwiń
cenzor
 • cenzor
 • 10.09.2012 21:24

Pani Magdo Wieczorek.
Skoro pisze Pani na TYM PORTALU w24 TO MUSI BYC PANI PRZYGOTOWANA NA MERYTORYCZNE WPISY.Dlaczego Pani notorycznie usuwa komentarze?!Skoro Pani nie odpowiadają komentarze to należy napisać -DLACZEGO !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
cenzor
 • cenzor
 • 10.09.2012 21:19

@Natalia Zalewska Dzisiaj 10:54.Masz racje .Cytat z Natalka Zalewska ."Sądzę,że Pani Magda może zrobic z tego komentarza użytek, tak jak z wpisów np. katoliczki"
Tak nich pani Wieczorek wreszcie zacznie po katolicku , uczciwie psica swe teksty .Nięch wreszcie przestanie usuwać obiektywne komentarze!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Natalia Zalewska
 • Natalia Zalewska
 • 10.09.2012 10:54

Pani Magdo dobry artykuł i zawsze aktualny. WYRAŻAM PODZIW DLA REDAKCJI I EKSPERTA- MOJE TRZY GROSZE.
Panie Chorażewicz A-nie wstyd panu? Sądzę,że Pani Magda może zrobic z tego komentarza użytek, tak jak z wpisów np. katoliczki.

Komentarz został ukrytyrozwiń
mala uwaga
 • mala uwaga
 • 09.09.2012 20:59

@red Dzisiaj 00:22 .Ej, za kogo ty się masz .
Zapomniałeś jeszcze o :Jacek , cenzor , dziadek i tych usuniętych.Ich komentarze Zostały usunięte gdyż to było nie pomyśli kogoś tam , być może pani Wieczorek

Komentarz został ukrytyrozwiń
czyt
 • czyt
 • 09.09.2012 20:25

Czytam te badziewiaste kretyńskie komentarze( przypuszczam , że to ten sam kretyn) katoliczka, rodak jakiś Romuald i zastanawiam się nad tym dlaczego dla takiego elementu jest miejsce na tym, wydawałoby się dobrym portalu a nie ma miejsca w zakładzie psychiatrycznym. Zastanawia mnie tez dlaczego Redakcja pozwala na taki chłam.
Pani Magdo porusza Pani ważny problem i mądrzy ludzie będą z Panią dyskutować argumentując swoje stanowisko, głupcy będą pisać to co pisze katoliczka, Chorążewicz, rodak i tym podobne elementy.Niech Pani się nie przejmuje tym szmelcem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Dzierżak Romuald
 • Dzierżak Romuald
 • 09.09.2012 15:17

Oj!!!Rączki świerzbią by zza węgła usunąć krytyczne , ale obiektywne opinie.Co???
To teraz zza węgla na początek , łapki w dół .

Komentarz został ukrytyrozwiń
rodak
 • rodak
 • 09.09.2012 14:36

Powiązany temat
link
Nauki : PiS , Telewizji Trwam a Episkopatu .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.