Polska - Szwajcaria 2:2. Remis w ostatnim meczu tego roku

Reprezentacja Polski w piłce nożnej zremisowała ze Szwajcarią na Stadionie Miejskim we Wrocławiu. Fantastyczna parada Boruca, cudowna bramka Milika z rzutu wolnego i czerwona kartka dla Żyro - to zapamiętamy z tego meczu.

Komentarz po meczu: W ostatnim meczu tego roku reprezentacja Polski w piłce nożnej zremisowała ze Szwajcarią 2:2. Oba zespoły mogły to spotkanie zarówno wygrać, jak i przegrać. Z pewnością czerwona kartka dla Żyro w 82 minucie nie pomogła naszemu zespołowi. Warto wyróżnić fantastyczną paradę Artura Boruca w pierwszej połowie oraz cudowną bramkę Arkadiusza Milika z rzutu wolnego. Kończymy kolejny mecz bez porażki i to jest budujące. Niech ta cudowna jesień trwa wiecznie.

Relacja "NA ŻYWO" ze Stadionu Miejskiego we Wrocławiu.

20:03 Piłkarze reprezentacji Szwajcarii wybiegli na boisko. Trwa rozgrzewka.
20:11 Drużyna prowadzona przez Adama Nawałkę pojawiła się na płycie stadionu. Gromkie brawa popłynęły z trybun.
20:29 Oba zespoły zeszły już z rozgrzewki do szatni. Wszyscy oczekujemy na rozpoczęcie spotkania.
20:45 Hymny obu reprezentacji.

I Połowa

1' Rozpoczynamy spotkanie na Stadionie Miejskim we Wrocławiu.
3' Dobra akcja Lewandowskiego i Jodłowca, zaczynamy bardzo przyzwoicie ten mecz.
4' Gol dla Szwajcarów. Akcję rozpoczął Shaqiri, następnie podał do Drmicia, a ten wpakował piłkę do bramki Boruca. Niestety przegrywamy.
8' Na spalonym zostaje złapany Rybus.
13' Shaqiri został wypuszczony przez swojego pomocnika, stanął "oko w oko" z Borucem, następnie minął go i starał się skierować piłkę do siatki. Na szczęście Boruc obronił strzał Szwajcara.
16' Lewandowski uderzył po dłuższym słupku będąc w polu karnym rywali, Burki odbił piłkę na rzut rożny.
19' Strzał z dystansu Kucharczyka.
21' Helweci bronią się całą drużyną na własnej połowie, tylko czekają na kontratak.
24' Ponownie z dystansu uderza Kucharczyk, bramkarz Szwajcarów na posterunku.
27' Shaqiri szaleje na lewej stronie boiska. Po raz kolejny wyprzedza polskich obrońców.
29' Moubandje dośrodkowuję w pole karne, na nasze szczęście nikt tej akcji nie zamykał.
30' Groźnie na bramkę Boruca uderzał Shaqiri, ostatecznie rzut rożny dla gości.
31' Na Stadionie Miejskim we Wrocławiu zjawiło się ok. 38 tysięcy kibiców.
33' Polacy oddali inicjatywę Szwajcarom. Czekają tylko, żeby skontrować rywali.
34' Groźnie pod polem karnym gości. Najpierw dośrodkowanie, które wybijają Szwajcarzy, następnie próba strzału na bramkę Burkiego.
35' Na stadionie "Jesteśmy z Wami, Polacy jesteśmy z Wami".
36' Faul Jodłowca. Sędzia zdecydował się pokazać żółty kartonik.
38' Niedokładne podanie do Lewandowskiego, tylko jęk niezadowolenia na trybunach.
40' Znakomite dośrodkowanie w pole karne Jędrzejczyka. Do piłki najpierw nie doszedł Lewandowski, a następnie Rybus. Wyborna okazja do strzelenia gola.
41' Ależ mamy szczęście. Najpierw Boruc broni strzał Helwetów, następnie po kolejnym uderzeniu piłkę z linii bramkowej wybija Paweł Olkowski, a kilka sekund później fenomenalną paradą popisuję się golkiper Biało-Czerwonych.
44' Faulowany został Jędrzejczyk.
44' Jędrzejczyk spróbował uderzyć na bramkę rywali, mamy rzut rożny.
45' GOOOOOOOOL. Artur Jędrzejczyk wpakował piłkę do bramki rywali po rzucie rożnym. Widać, że w tym meczu piłka szukała naszego zawodnika. Mamy remis we Wrocławiu.
45' Spotkanie przedłużył o jedną minutę.
46' Koniec pierwszej połowy.

II Połowa

45' Rozpoczynamy drugą połowę meczu.
45' Zmiana w polskiej bramce. Na boisku pojawia się Łukasz Fabiański, który zastępuję Artura Boruca.
47' Pierwsza groźna akcja Biało-Czerwonych. Z okolicy pola karnego uderzał Robert Lewandowski, niestety bramkarz Helwetów broni to uderzenie.
49' Pierwsza obrona Łukasza Fabiańskiego. Po strzale Kasami, polski golkiper bez problemu łapie piłkę.
51' Lewandowski próbował przedrzeć się w pole karne rywali, obrońcy go jednak zablokowali.
52' Boisku opuścił strzelca bramki, Artur Jędrzejczyk, w jego miejsce wchodzi Łukasz Broź.
53' Kolejna zmiana w polskiej reprezentacji. Żyro zastępuję na boisku Kucharczyka.
54' Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, piłkę pewnie złapał Fabiański.
57' Kolejna próba dośrodkowania piłki w pole karne. Niestety, obrońcy Szwajcarii wybijają piłkę na rzut rożny.
58' Kamil Glik po dośrodkowaniu z rzutu rożnego starał się uderzyć głową na bramkę, piłka jednak poleciała tuż nad poprzeczką.
59' Fabiański wychodzi daleko od swojej bramki i to mogło skończyć się stratą gola. Na nasze szczęście piłkę wybijają nasi obrońcy w ostatnim momencie..
60' Bramkarz Helwetów wychodzi poza swoje pole karne i fauluję Roberta Lewandowskiego. Ten leży długo na boisku. Żółta kartka dla Burkiego.
61' GOOOOOL. Do rzutu wolnego podchodzi Arkadiusz Milik i pięknym strzałem w samo okienko umieszcza piłkę w bramce rywali. Prowadzimy we Wrocławiu.
62' Boisko opuścił Robert Lewandowski, w jego miejsce wchodzi Sebastian Mila.
64' Po raz kolejny poza swoje pole karne musi wychodzić bramkarz Helwetów, tym razem trafił w piłkę, nie w polskiego zawodnika...
65' Żółta kartka dla Michała Żyry.
66' Na Stadion Miejski we Wrocławiu przyszło dokładnie 40 133 kibiców.
67' Krychowiak opuścił boisko, w jego miejsce chodzi Teodorczyk.
70' Broź przewraca się w polu karnym Szwajcarów, kibice domagają się rzutu karnego, jednak sędzia pokazuję polskiego zawodnikowi żółtą kartkę.
72' Kibice śpiewają na Stadionie Miejskim "Mazurka Dąbrowskiego".
73' Rzut rożny dla Helwetów. Polscy obrońcy wybijają daleko piłkę.
75' Gra toczy się w środkowej części boiska. Żadna ze stron nie potrafi oddać strzału na bramkę przeciwnika.
77' Słupek! Indywidualny rajd w pole karne rywali wykonał Rybus, przebiegł kilkanaście metrów i uderzył piłką w słupek. Szwajcarzy mają szczęście w tej sytuacji.
79' Rzut wolny dla Szwajcarów, odległość od bramki ok. 35 metrów.
80' Piłkarz Szwajcarii huknął jak z armaty, piłka odbiła się od muru, a i tak Fabiański miał problemy, żeby ją złapać.
82' Druga żółta kartka i w efekcie czerwona dla Michała Żyro. Polacy grają w osłabieniu.
84' Helweci przeszli do ataku pozycyjnego. Biało-Czerwoni czekają na na kontry.
87' Gol dla reprezentacji Szwajcarii. Niestety brak jednego zawodnika dał znać o sobie. We Wrocławiu ponownie mamy remis.
89' Uderzenie z dystansu Brozia, niestety bardzo niecelnie.
90' Kończy się regulaminowy czas gry. Mecz zostaje przedłużony o 3 minuty.
91' Kolejny "Mazurek Dąbrowskiego" śpiewany przez kibiców.
91' Rzut rożny dla Polaków. Kamil Glik posyła piłkę wysoko nad poprzeczką rywali.
92' Faul tuż przed polem karnym Fabiańskiego. Wszyscy myśleli, że sędzia wskaże "11" dla Helwetów.
93' Koniec meczu. Za uwagę ze Stadionu Miejskiego we Wrocławiu dziękuję Paweł Kiliański

Biało-Czerwoni po raz ostatni w tym roku wybiegną na boisko w oficjalnym spotkaniu. Po bardzo dobrze rozpoczętych Stadion Miejski we Wrocławiu / Fot. Fot by Marcin Kubiś/CC BY-SA 3.0/Via Wikipedia Commonseliminacjach do Mistrzostw Europy we Francji w 2016 roku, atmosfera drużynie jest bardzo dobra. Jak wyliczyli eksperci, były to najlepiej rozpoczęte kwalifikacje przez naszą reprezentację w XXI wieku.

Mecz we Wrocławiu dla Adama Nawałki będzie okazją do poligonu doświadczalnego. Niemal dokładnie rok temu, selekcjoner debiutował na tym obiekcie w meczu ze Słowacją. Jak zapowiada trener, w drużynie pojawią się gracze, którzy nie mieli okazji pokazać się w meczach o punkty. Na pewno w pierwszej połowie w polskiej bramce stanie Artur Boruc, natomiast w drugiej Łukasz Fabiański. Kibice oczekują występu znakomicie spisującego się w Bundeslidze, Pawła Olkowskiego, który niedawno został wybrany do "11" kolejki w tej lidze.

Pomimo tego, że jest to spotkanie towarzyskie, piłkarze zapowiadają walkę o zwycięstwo. Na pewno nie możemy Szwajcarii zlekceważyć. Nie bez powodu zespół ten zakwalifikował się do Mistrzostw Świata w Brazylii, wyszedł z grupy i ambitnie walczył w 1/8 finału z Argentyną. Gdyby naszej reprezentacji udał się taki wyczyn, w Polsce piłkarze i trener byliby noszeni na rękach.

Dzisiejsze spotkanie pomiędzy reprezentacją Polski, a Szwajcarii będzie dziesiątym w historii. Jak dotąd Biało-Czerwoni cztery raz pokonali Helwetów, cztery razy padł remis i zanotowaliśmy jedną porażka. Bilans bramek 18:9 dla Polski.

Spotkanie z Helwetami może dać odpowiedzi na kilka pytań. Na Stadionie Miejskim we Wrocławiu przewiduje się komplet, czyli 42 tys. kibiców, więc szykuję się bardzo dobra atmosfera. Dla wszystkich fanów Biało-Czerwonych, którzy wybieraj się na mecz we Wrocławiu, przygotowano specjalną linię tramwajową: T1 oraz T2.

Znamy składy obu drużyn:

Polska: Artur Boruc - Paweł Olkowski, Thiago Cionek, Kamil Glik, Artur Jędrzejczyk - Michał Kucharczyk, Grzegorz Krychowiak, Tomasz Jodłowiec, Maciej Rybus, Piotr Zieliński - Robert Lewandowski.

Szwajcaria: Roman Buerki - Michael Lang, Fabian Schaer, Steven von Bergen, Francois Moubandje - Valentin Stocker, Gelson Fernandes, Goekhan Inler, Pajtim Kasami, Xherdan Shaqiri - Josip Drmić.

Początek spotkania o godz. 20:45. Relacja "NA ŻYWO" na Wiadomości24.pl.