Facebook Google+ Twitter

Polska telewizja pogrzebowa? Po naszym trupie!

U naszych zachodnich sąsiadów właśnie rusza telewizja pogrzebowa. Czy taka stacja miałaby szansę istnieć w Polsce? Potępienie Episkopatu, niechęć KRRiTv czy entuzjazm społeczeństwa, jakie wywołałaby reakcje?

W Niemczech zaczyna działalność nowa stacja, której główną i zarazem jedyną tematyką będą pogrzeby oraz wszystkie sprawy z nimi związane. Właściciel telewizji Wolf Tilmann Schneider jest przekonany, że widzów takiej telewizji nie zabraknie. - W pewnym wieku ludzie zaczynają czytać gazety od końca, żeby dowiedzieć się, kto umarł. Wtedy myślą i o swojej przyszłości. Do nich właśnie chcemy trafić - przekonuje.

Logo nowej telewizji / Fot. Fot. Etos TVCzy jest szansa na powstanie podobnej stacji w Polsce, czy znalazłaby wiernych widzów? Dla gazety internetowej Wiadomości24.pl pomysł polskiej stacji pogrzebowej komentuje jezuita ojciec Michał Gutkowski:
- W Polsce jest ogromna rzesza ludzi, którzy byliby zainteresowani taką stacją. Rację ma prezes Schneider, że zwiększa się liczba osób zaczynających czytanie gazety od nekrologów. Są to ludzie, którzy zaczynają myśleć o kruchości życia, lecz nie widzą w tym działalności Boga. Bardzo szybko postępuje w społeczeństwie proces ateizacji i to właśnie te grupy będą potencjalnymi widzami. Dotyczy to zarówno Niemiec, Polski jak też innych krajów. Poza tym ludzie uwielbiają show, a za takie można uznać zachowanie pozbawiające tajemnicy tak trudny moment w życiu jakim jest śmierć. Dlatego jeżeli powstałby pomysł stworzenia takiej stacji w Polsce, spotkałby się z negatywną opinią władz polskiego Kościoła. Z pewnością poszczególni członkowie Episkopatu Polski wyraziliby dezaprobatę dla takiego działania. Wiadomo, że stacja pogrzebowa nadawałaby reklamy firm pogrzebowych, które prześcigałyby się w nowościach przemysłu funeralnego, co jeszcze bardziej promowałby pogrzeb jako wydarzenie jedynie komercyjne a nie duchowe. Dlatego nie trudno określić przewidywalną reakcję Episkopatu.

Opinia władz polskiego Kościoła nie ma co prawda większego wpływu na wydawanie koncesji przez KRRiTv, jednak jak powiedziała dla Wiadomości24.pl Agnieszka Ogrodowczyk z Wydziału Koncesyjnego KRRiTv: - Mógłby istnieć problem z legalizacją stacji o takiej tematyce. Do tej pory nikt nie złożył takiego projektu, ale jeżeliby pojawiłby się z pewnością zostanie rozpatrzony - dodała.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Tomku, uwierz, że w mojej wypowiedzi nie było żadnego antyklerykalnego podtekstu :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aleksandro, nie oceniam Twojego artykułu, ale chcę Ci zwrócić uwagę, że nie dla wszystkich autorytetem jest jezuita i tak samo członkini KRRiT, która najpewniej została wybrana z ramienia jedynej słusznej partii, która rządziła przez ostatnie dwa lata.

"Mógłby istnieć problem z legalizacją stacji o takiej tematyce."
Bo jest to stacja prywatna, ale daję sobie głowę uciąć, że gdyby taki wniosek złożyło środowisko związane z klerem (nie mówiąc już o "ojcu" Rydzyku) to koncesja byłaby wydana na następny dzień i w ogóle członkowie KRRiT rozpływaliby się w zachwytach nad piękną ideą.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 09.11.2007 23:39

Czy nam się to podoba, czy nie, to tylko kwestia czasu. Jeśli nadawcę stać na kupienie licencji, stanie się to niebawem. Przyroda nie znosi próżni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pan jezuita? Rany, znałem ludzi, którzy próbowali mówić "pan ksiądz":) Gdzieś przepadli. Księża pozostali.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Państwowa telewizja jest nudna to może ta da trochę rozrywki

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tragedia ... Telewizja dobra do oglądania przy rodzinnym obiedzie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

dziwny pomysł, choć w naszych pięknych czasach mało co dziwi

Komentarz został ukrytyrozwiń

Telewizja dopiero rusza a pan jezuita ma już opinię. Ciekawe przez ile godzin ją oglądał? Trudno mi uwierzyć, że ktoś chciałby zrobić show z pogrzebu, choćby z tak prozaicznego powodu, że pogrzeb to wyjątkowo nudna i smutna impreza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.funeralis.pl/artykuly/wiadomosci/o_portalu/
http://www.kulturapog zebu.com.pl/

Portale funeralne już są.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.