Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4528 miejsce

Polska to kraj demokratyczny?

Jaka jest nasza demokracja? Pozwolę sobie wysnuć tezę: Polska jest krajem w pełni demokratycznym (...), ale jest na poziomie wielu państw totalitarnych.

Raport "Barometr Demokracji" Uniwersytetu w Zurychu i Ośrodka Badawczego Nauk Społecznych nie jest – moim zdaniem – miarodajny. Nie uwzględnia bowiem wielu specyficznych aspektów historycznych, uwarunkowań kulturowych czy odczuć mieszkańców poszczególnych krajów.

Jaka jest nasza demokracja? Pozwolę sobie wysnuć tezę: Polska jest krajem w pełni demokratycznym, poziom tejże demokracji jest wyższy niż w wielu krajach uważanych za wzory demokracji. Dodam równocześnie: nasza demokracja jest na poziomie wielu państw totalitarnych, uważanych za niedemokratyczne. Skąd te skrajnie różne tezy? Wszystko zależy od punktu widzenia.

Wybory powszechne w Polsce są w pełni wolne, organizowane według reguł i najwyższych standardów. W zasadzie nikt – oprócz niedawnej wypowiedzi prezesa pewnej partii opozycyjnej – nie kwestionuje ich wyników. Ale i ta wypowiedź nie była raczej brana poważnie. Dlaczego wybory są demokratyczne? Między innymi dlatego, że w Polsce obywatele są obserwowani, kontrolowani, ewidencjonowani przez rozbudowany aparat biurokratyczny. Obowiązek meldunkowy, niemożność normalnego funkcjonowania bez dokumentu tożsamości, olbrzymia ilość różnego rodzaju zaświadczeń – zamiast oświadczeń - które trzeba zdobyć, by załatwić sprawę w urzędzie – to wszystko doskonale opisuje obywatela, kategoryzuje go, uniemożliwiając w praktyce manipulację liczbą głosów.

Źródeł wolności wyborów można się więc dopatrywać w pewnych rozwiązaniach rodem z państw totalitarnych, odziedziczonych zresztą po poprzednim systemie politycznym. Myślę jednak, że Unia Europejska – a wraz z nią kraje członkowskie – konsekwentnie dryfują w stronę orwellowskiego modelu państwa, gdzie wszystkie działania obywateli są kontrolowane i ewidencjonowane.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Mirosław Ambrożek
  • Mirosław Ambrożek
  • 08.02.2011 19:33

demokracja to ekstremistyczna sekta religijna, w której istnieje dogmat o świętości głupoty - tj. opinii większości. Precz z tym ustrojem do chlewu albo do kurnika; Polska zasługuje na Monarchię.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mistrzu Sebastianie! Też pisalismy na ten temat: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.