Facebook Google+ Twitter

Polska to nie tylko zabytki architektury, ale i historii Ziemi

Polska może zaoferować turystom z kraju i z zagranicy nie tylko zabytkowe budowle i ruiny, ale również ciekawe do zwiedzenia miejsca, powstałe głównie z myślą o turystach, np. parki z dinozaurami.

Allozaur - Bałtowski Park Jurajski / Fot. Paweł WiśniewskiDo na pisania tego tekstu zainspirowała mnie wizyta podczas urlopu w Bałtowie koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Spośród wielu atrakcji turystycznych w tych okolicach, najbardziej spodobał mi się Bałtowski Park Jurajski. Umiejscowienie Parku w Bałtowie nie jest bez znaczenia, gdyż właśnie tu można obejrzeć odcisk allozaura zwany „Czarcią stopką”.

Badania na tym terenie rozpoczął Gerard Gierliński, pracownik Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie. Już w latach 70. XX wieku odkryto tu ślady i pozostałości po tych największych gadach żyjących na Ziemi. Od tamtej pory rejon Gór Świętokrzyskich przyciągnął rzesze badaczy i okazało się, że w wielu miejscach zachowały się szczątki nie tylko dinozaurów, ale również roślinności i innych zwierząt z czasów prehistorycznych.

Atrakcją są oczywiście makiety tych największych gadów: sejsmozaura, diplodoka, allozaura, tyranozaura. Wszystkie są tak realistyczne, że ma się wrażenie odbywania podróży w czasie. Bliskość tych ogromnych gadów budzi zachwyt, a czasami nawet strach, czy czasem nie ożyją. Dla dzieci jest to niesamowita forma edukacji, nie tylko poprzez możliwość zobaczenia dinozaurów w naturalnych rozmiarach, ale też przez informacje encyklopedyczne, zwiedzenie muzeum jurajskiego oraz skorzystanie z placu zabaw, w którym można między innymi odkopać szczątki dinozaura.

Zainteresowanie Parkiem jest bardzo duże, turyści przyjeżdżają tu chętnie całymi rodzinami i spędzają kilka godzin. Warto przyjechać do Bałtowa i zobaczyć Park Jurajski, ale nie tylko tutaj, bo dinozaury naturalnej wielkości i w otoczeniu naturalnych i różnorodnych "śladów" ostatniego zlodowacenia można obejrzeć również w Dino Parku w Kołacinku koło Łodzi. Przepiękne tereny i równie dużo atrakcji.

Wakacje to najlepszy czas nie tylko na plażowanie, ale również na czynny wypoczynek. Zwiedzanie tych parków przysparza dużo wspaniałych wrażeń, a później wspomnień. Okazuje się, że w Polsce można zobaczyć wiele ciekawych miejsc i to niekoniecznie związanych z historią naszego kraju, ale również z historią Ziemi.

Adresy stron internetowych parków:
baltowskipark.pl
www.dino-park.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Jako Bełchatowski Klub Turystyki Pieszej PTTK "Włóczykije" poszukujemy wszelkich informacji o ciekawych miejscach i niekonwencjonalnych sposabach zwiedzania kraju, tanich, ale nie nędznych noclegach, namiarach na gospodarstwa rolne - nie zawsze agroturystyczne itp.Zbieramy materiały o ciekawych imprezach w których staramy się uczestniczyć. Prosimy również o przesyłanie na nasz adres e-mailowy interesujących materiałów a także kontaktów na które natychmiast odpowiadamy.Poszukujemy kontaktów do baz turystycznych - niekomercyjnych-W całej Polsce. Nasz adres: turysta.pieszy@vp.pl
Do zobaczenia na szlaku ! Sezon się rozpoczyna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.