Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27668 miejsce

Polska tolerancja w teorii i w praktyce

Czy my, Polacy jesteśmy narodem tolerancyjnym? Postanowiłam dokonać próby odpowiedzi na to pytanie - co okazało się być zadaniem niezwykle trudnym. Główny wniosek: widzimy siebie zupełnie inaczej, niż widzą nas pozostali.

 / Fot. W24Zgodnie z ostatnio przeprowadzonymi przez CBOS sondażami, Polacy uważają siebie za ludzi tolerancyjnych. Mimo to z przejawami nietolerancji w naszym kraju możemy spotkać się dość często. Być może dzieje się tak dlatego, że różnie pojmujemy ową "tolerancję". Tolerujemy tylko to, co uważamy za nieszkodliwe i nie akceptujemy tego, co w naszym mniemaniu jest złe. I nie ma w tym nic dziwnego. Jak jednak zinterpretować np. brak akceptacji homoseksualizmu przez katolika, który uważa to za przejaw grzechu? Sprawa zaczyna być bardziej skomplikowana, niż nam się zdaje.

Polska kolorowa

GNU Licencja Wolnej Dokumentacji / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Aryan_Guard_05.jpg&filetimestamp=20091213073517W 2008 roku dziennikarka Newsweeka Violetta Ozminkowski postanowiła na własnej skórze przetestować tolerancję Polaków wobec innych narodowości i ras. Wcieliła się wówczas w trzy postaci: murzynkę z Jamajki, żebrzącą Rumunkę i bogatą Amerykankę. Ku jej zdumieniu, spotkała się z bardziej pozytywną reakcją rodaków, niż się tego spodziewała. Przede wszystkim zauważyła, że Polacy są nie tyle nietolerancyjni wobec "obcych", ile po prostu ciekawi - bo bardzo słabo znają pozostałe kultury. Uwagi? Murzynka potrafi być traktowana na zasadzie "erotic-exotic" (i jest w tym duża doza rasizmu), a Rumunów co po niektórzy "powsadzaliby do obozów, żeby nie wysyłali bab na ulicę (bo lezie to takie nie wiadomo co)". Sama autorka tekstu zaś pisze: "Z całą pewnością mogę powiedzieć[…], że my, Polacy, nie odczuwamy atawistycznej niechęci do obcych. Jest wręcz odwrotnie. Jesteśmy ich ciekawi i ciągle w kontaktach z cudzoziemcami trochę nieśmiali." (Newsweek)

Również według wyników sondażu TNS OBOP większość z nas nie ma rasowych uprzedzeń. Prawie 90 proc. ankietowanych zadeklarowało, że mogłoby adoptować dziecko o odmiennym kolorze skóry, zaś 83 proc. pytanych nie ma nic przeciwko małżeństwu ludzi różnej rasy. W praktyce sprawa wygląda nieco inaczej. Maria Rotkiel w jednej z wypowiedzi dla TVP.info stwierdziła: "Bycie nietolerancyjnym nie jest modne, ta moda na tolerancję sprawia, że my prezentujemy pewne opinie, pewne przekonania, które tak naprawdę nie mają potwierdzenia w rzeczywistości". Świadczy o tym np. fakt, że słowa takie jak "Żyd" czy "Murzyn" nie są w języku polskim do końca neutralne. W wywiadzie dla portalu rp.pl, Kinga Dunin, pisarka, krytyk literacki i socjolog kultury, stwierdziła, że niektóre uprzedzania są po prostu głęboko zakorzenione w naszej podświadomości. Do nich możemy zaliczyć, m. in. antysemityzm czy też niechęć wobec naszych niemieckich sąsiadów. Chęć powiedzenia do kogoś nielubianego "ty Żydzie" to, według pisarki, odruch kulturowy, któremu odmawiamy często realności. Niestety, te poglądy okazują się być realne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Świetny artykuł, przemyślany i poparty przykładamy. Całkowicie się zgadzam z przesłankami zawartymi w tekście.

Komentarz został ukrytyrozwiń
NoPainNoGain
  • NoPainNoGain
  • 07.12.2010 21:49

Artykuł bardzo dobry.. Temat do łatwych nie należy i wzbudza wiele kontrowersji. Autorka "wycisnęła" z niego co się da, gratulacje.

do poprzedniego komentującego: co za płytka interpretacja, jak możesz pisać o postawie autora, skoro -pomimo,że ujawnia się jako narrator-wcale wbrew pozorom nie przedstawia swojego prywatnego punktu widzenia? ale to ciekawe, że coś Ciebie w tym wszystkim "ukuło" ;) z kolei "nie tolerowanie nietolerancji" - najgłupsze pojęcie z jakim się kiedykolwiek spotkałem, łatwa obrona dla wszystkich zagorzałych przeciwnikow parad równosci itp itd. Dla Twojej wiadomości-co innego akceptować cudze poglądy, a co innego akceptować czynienie drugiemu człowiekowi krzywdy

Komentarz został ukrytyrozwiń
buhaha
  • buhaha
  • 07.12.2010 09:49

Jak widzę Pani jest z gatunku tych, którzy "nie toleruję nietolerancji ..." . Czujecie unoszący się swąd hipokryzji ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.