Facebook Google+ Twitter

Polska uczona powstrzyma amfetaminowe szaleństwo?

Joanna Miszkiel z Instytutu Farmakologii Polskiej Akademii Nauk w Krakowie odnosi sukcesy w walce z narkotykowym uzależnieniem. Prace nad związkiem mogącym hamować "nawrót amfetaminowy" mają przynieść oczekiwane lekarstwo.

Amfetamina, to wielorakie zagrożenie. Od swojej najbardziej pożądanej najczystszej laboratoryjnej postaci, poprzez pochodne jak metaamfetamina, po mnogość podobnych substancji, które stanowią istotny składnik wielu dopalaczy. Narkotyk nazywany również kokainą dla ubogich, niesie z sobą poważne niebezpieczeństwo uzależnienia. Znawcy zagadnienia podkreślają kwestie sporne odnośnie właściwego rozpoznania i rozgraniczenia stanu chorobowego natury fizycznej, a dysfunkcji sfery mentalnej. Osoby dotknięte problemem amfetaminowym są więc dla specjalistów wyjątkowo złożonym problemem.

Wytrzymanie w stanie abstynencji jest bardzo trudne, a czasem wręcz bolesne. Nie ma zbyt wielu farmakologicznych możliwości pomocy takim osobom. Dlatego pracujemy właśnie nad substancją, która hamuje chęć sięgnięcia po raz kolejny po narkotyk - rynekzdrowia.pl cytuje za PAP słowa Joanny Miszkiel z Instytutu Farmakologii Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Jej praca doktorska traktuje o problemie uzależnienia od związków psychostymulujących. Skupienie uwagi i prac nad amfetaminą jest zapewne objawem funkcjonowania narkotykowego rynku w Polsce. Popyt na "twarde" narkotyki jest spory i raczej narasta, aniżeli zanika. Względnie tani koszt porcji narkotyku z grupy amfetamin wysforowuje takie środki odurzające na pierwsze miejsca w tabelach narkorynkowej podaży i popytu w Polsce. Korzystnej koniunktury przysparzają już od lat krajowi "chemicy", których profesjonalizm zdumiewa konkurencję z innych stron świata, jak i specjalistów z policyjnych komórek antynarkotykowych.

Prowadzone przeze mnie badania mają na celu znalezienie potencjalnego leku przeciw uzależnieniu od amfetaminy, zwłaszcza w najbardziej krytycznym jej etapie - nawrocie - uczona wyjaśnia, że początkowy stan przyjemności, to efekt odpowiedniego stymulowania wydzielania dopaminy w mózgu. Takie procesy zachodzą w rejonie zwanym układem nagrody, a zaburzenie równowagi neuroprzekaźników skutkuje uzależnieniem. Joanna Miszkiel wzorem światowych specjalistów zajęła się rolą pewnych receptorów umieszczonych na neuronach. Udowodniono już, że receptor 5-HT1B może zapobiegać nawrotom kokainowym. Wystarczy odpowiedni związek chemiczny, aby blokować ten receptor. Polska badaczka zwiastuje sukces: Nasz związek działa tylko na receptor 5-HT1B, dlatego jest tak skuteczny.

Czy znalezienie właściwego związku oznacza automatyczne wprowadzenie leku na rynek farmaceutyczny? Takie pytanie nasuwa się samo. Perspektywy nakreśla z pewną ostrożnością sama uczona: Proces wprowadzenia leku na rynek trwa nawet kilkadziesiąt lat. My jesteśmy dopiero po pierwszych badaniach podstawowych, obecnie wykonujemy badania na gryzoniach. Jeśli osiągniemy sukces i pojawi się możliwość współpracy z firmą farmaceutyczną, będzie można prowadzić dalsze badania. - Co w tym jest najważniejsze? - Mój zespół dowiódł, że blokada Substancja wirtualna. http://www.sxc.hu/profile/vierdrie; licencja: public domain / Fot. vierdriewspomnianego receptora hamuje też nawrót amfetaminowy - Miszkiel nie przesądza pochopnie o wynalezieniu cudownego lekarstwa. Jednak właściwa ścieżka poszukiwań, to znakomita metoda badawcza, która z pewnością pomoże łagodzić głód narkotykowy i w większym stopniu zapanować nad chęcią powtórnych doświadczeń z narkotykami.

W pracy powinno pomóc stypendium doktoranckie. W ramach programu "L'Oreal Polska dla Kobiet i Nauki" przyznano Joannie Miszkiel 27 tysięcy złotych. Patronat nad programem objęła minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka.

źródła: rynekzdrowia.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.