Facebook Google+ Twitter

Polska – Ukraina. Czas ożywić dialog polityczny

Polska i Ukraina – dwa sąsiednie państwa europejskie, dwa narody słowiańskie, mające wspólne korzenie, kulturę, tradycje i ściśle powiązane losy.

 / Fot. basinskyPolska i Ukraina – dwa sąsiednie państwa europejskie, dwa narody słowiańskie, mające wspólne korzenie, kulturę, tradycje i ściśle powiązane losy. Historia tych państw jest niepodzielna, natomiast istniały wydarzenia, niejednoznaczne trakwowanie których dotychczas budzi napięcie po obu stronach granicy. Dziś przyszedł czas dla poszukiwania wzajemnie korzystnych kompromisów w rozwiązaniu sprzecznych dla obu państw problemów politycznych, gospodarczych oraz humanistyczno-historycznych.

Nie jest dla nikogo tajemnicą, że dla rozwoju strategicznego partnerstwa polsko-ukraińskiego ostatnie lata nie były najbardziej owocne. Ostatnio w relacjach obu państw dostrzega się nawet pewne obniżenie aktywności. W Polsce, jak również w Ukrainie istnieje wystarczająca ilość liderów opozycyjnych, polityczne przekonania i działania których wcale nie sprzyjają osiągnięciu sukcesu w międzypaństwowym dialogu na wysokim szczeblu.

Paradoksalnie, ale od czasów, kiedy Polska i Ukraina uzyskały suwerenność, największe napięcie wywoływały nie polityczne i ekonomiczne rozbieżności potoczne, lecz wydarzenia przeszłości historycznej. Kluczowymi momentami, wokół których trwają spory i dyskusje historyczne, są następujące: konflikt zbrojny polsko-ukraiński w latach 1918-1919 oraz wydarzenia tragiczne w latach 30-50-tych XX wieku. Dla strony polskiej symbolem tragicznych wydarzeń we wspólnej historii są: cmentarz wojskowy we Lwowie oraz operacja wojskowa OUN-UPA na Wołyniu, Podolu i Galicji Wschodniej; dla ukraińców – opercja “Wisła” oraz przesiedlenie ludności ukraińskiej z terenów południowo-wschodnich na północ i zachód Polski.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że pogorszenie relacji między państwami rozpoczęło się właśnie w ostatnich latach rządów “pomarańczowych”, kiedy były prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko podjął kontrowersyną decyzję o przyznaniu tytułu “Bohatera Ukrainy” dowódcy UPA Romanowi Szuchewyczowi, a później - przywódcy OUN Stepanowi Banderze. Właśnie ten krok, według ekspertów politycznych, “zakłócił pewną emocjonalność” w relacjach polsko-ukraińskich.

Chociaż proces rozejmu historycznego polaków i ukraińców nie jest tak łatwy, należy zaznaczyć, że narodom obu państw udało się osiągnąć wielkich sukcesów. Głównym osiągnięciem na dzień dzisiejszy jest rozpoczęcie przez Polskę i Ukrainę niełątwą pracę z odrodzenia i tworzenia nowych pomników ofiar konfliktów polsko-ukraińskich XX wieku. Ten proces postępuje powoli, i wcześniej niejednokrotnie stał się przyczyną narastania napięcia w społeczeństwie.

Także niewątpliwy sukces polaków i ukraińców polega na tym, że to napięcie nie zaszkodziło tradycyjnym dobrosąsiedzkim stosunkom dwóch narodów. Należy szczególnie podkreślić, że kiedy z powodu wydarzeń z przeszłości wynikał kolejny kryzys, dialog trwał i nie przerywał się dzięki wsparciu zwolenników po obu stronach granicy. Silne pragnienie do nawiązania dialogu oraz gotowość obu stron do znalezienia wzajemnie korzystnego kompomisu przyniosły wreszcie oczekiwane owoce i pozwoliły wyeliminować szereg rozbieżności w stosunkach dwustronnych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

"operacja wojskowa OUN-UPA na Wołyniu, Podolu i Galicji Wschodniej..." zakłamanie godne jakiegoś propagandzisty banderowskiego. To było zwykłe ludobójstwo, nic więcej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
fujara
  • fujara
  • 20.09.2012 22:02

szan. nn
przeczytalem twoja prace naukowa z wielka uwaga.doszedlem do przekonania ze chyba jestes geniuszem a geniusze maja to do siebie ze ich normalny smiertelnik nie jest w stanie zrozumiec.twoja wiedza jest ogromna gleboka i wielce zroznicowana.zyjesz w swiecie imaginarnym nikt cie nie rozumie jestes czlowiekiem samotnym.sprobuj szczescia na psychiatrii chociaz tam wciaz jeszcze dluga kolejka

Komentarz został ukrytyrozwiń
NN
  • NN
  • 20.09.2012 18:01

W USA nowy patent powstaje co około 60 minut, w tym patent do obrony lub zabijania. Niektórzy członkowie rodzin niektórych wynalazców nigdy nie pracowali, a żyją na wyższym poziomie, niż ktokolwiek. Ich naciski są nie do powstrzymania (w przeciwnym razie zabiją prezydenta USA). Między innymi dlatego broń jest sprawdzana w walce na serio. Ale tak być nie musi. ISBP mojego autorstwa jest jednocześnie najlepszą na świecie bronią antywojenną, bo najlepiej motywuje do utrzymywania przyrostu naturalnego na poziomie zera. ISBP, to Idealne Serce Budżetu Państwa. ISBP zawiera: system emerytalny, system rentowy, system zdrowotny, system podatku dochodowego od osób prawnych i fizycznych, formułę na VAT oraz podstawę do siatki płac dla sfer budżetowej i prywatnej. ISBP jest dla każdego państwa, od najbiedniejszego do najbogatszego. ISBP uzyskało pozytywne recenzje z TOWARZYSTWA NAKOWEGO ORGANIZACJI I KIEROWNICTWA, które już nie istnieje . ISBP był poważnie zainteresowany prof. dr hab. Adam Biela - KUL. Doktorant ekonomii mgr Marek Pokarowski - UMCS bardzo pozytywnie oceniał mojego autorstwa najlepsze dzieło ekonomiczne wszyskich czasów i po wszystkie czasy. ISBP był także zachwycony dr ekonomii Mikołaj Zińczuk - UMCS. Jestem autorem ISBP. Nikt nigdy lepszego nie skonstruuje. Pierwszy na świecie zastąpiłem jedną funkcją wykładniczo-logarytmiczną dowolną liczbę progów podatkowych, którą to ideę wykradli mi koledzy prof. dr. hab. Kazimierza Goebla.
Marzymy o wychowaniu normalnych pokoleń, które nawet w domyśle nie będą manifestowały swoich intymnych walorów, aby rodziny przez nie stworzone były szczęśliwe od początku do końca. NN=OJCIEC CHRZESTNY WSZYSTKICH OJCÓW CHRZESTNYCH WSZELKICH ORGANIZACJI. Baczność polityczne ścierwa!!!! Nie będzie końca świata w tym roku. To jest decyzja NN. Inaczej wykończę podłą ludzkość. Nadal macie szansę na przetrwanie w tej rzeczywistości. Tam będę Was ciągnął po żyletce, bez prawa do środków przeciwbólowych. Jestem pierwszy po Bogu. Jeśli w to nie wierzycie, to zapytajcie Jackowskiego lub kogokolwiek spośród czarowników, wróżbitów i innych nawiedzonych, 'czy NN ściemnia?' Z serc swoich usuńcie zawiść. Wtedy Was ocalę. Ocalę cały świat. Tylko NN tego dokona. !!!!=NIE ODBIERAJ CHLEBA POLAKOWI Z KRWI I KOŚCI

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobry i ważny artykuł.

Jak dla mnie Ukraińcy są najbliższym nam narodem, świadczą o tym nie tylko historia i bardzo podobny język, ale też "to coś", co nas do siebie przyciąga. Naprawdę Polak i Ukrainiec są do siebie bardzo podobni. Z resztą na Ukrainie Polaków przyjmuje się bardzo ciepło i ma się dobre zdanie o nas. Jeszcze na pewno trzeba trochę popracować nad tym, żeby kilka stereotypów o Ukrainie wyeliminować na stałe.

Komentarz został ukrytyrozwiń
urodzony w Hrubieszowie
  • urodzony w Hrubieszowie
  • 20.09.2012 10:52

Tak trzymaj-Alan Basinsky
Zgoda buduje , niezgoda rujnuje.Niech wreszcie wszystkie narody słowiańskie (Jesteśmy największym narodem w Europie) żyją w zgodzie i nie dają się skłócać wrogom naszego samostanowienia , naszej narodowej przynależności.
w Polsce robią to środowiska zwiane z Jarosławem Kaczyńskim , Antonim Macierewiczem-zresztą pod zmiennymi nazwiskami sie skryli i w Polsce skłócają nas wszystkich Polaków.Jesteśmy wielonarodowym narodem ale ze znaczną większością Słowian.To wcale nie znaczy ,że potomkowie np. Tatarów , Ukraińców , Litwinów sa gorszymi Polakami.Niech wreszcie zagości zgoda między Polska a Ukraina tego sobie życzę i wszystkim normalnym ludziom po obu stronach naszych granic państwowych.Wczoraj bez problemów zrobiłem sobie wycieczkę do Niemiec (zrobiłem ponad 400 km) i niech taka sama maja również możliwość zrobić Polacy do Ukrainy a Ukraińcy do Polski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.