Facebook Google+ Twitter

"Polska" - Unijna dyplomacja nie dla fachowców z Polski

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-24 07:19

Zapowiada się katastrofa w walce o stanowiska w unijnej dyplomacji dla Polaków - pisze dziennik "Polska".

Według traktatu lizbońskiego, który zacznie obowiązywać od 1 grudnia, Unia Europejska ma mieć służbę dyplomatyczną z prawdziwego zdarzenia. Na jej czele będzie stać Brytyjka Catherine Ashton. Wszystko wskazuje na to, że w podległych jej strukturach mających - według pierwszych przymiarek - liczyć nawet 6 tysięcy osób, znajdzie się bardzo niewielu Polaków.

"Początkowo będzie ich kilkunastu, ich liczba stopniowo urośnie, pewnie do kilkudziesięciu osób. Choć rzeczywiście powinniśmy obsadzić nawet 200 etatów - przyznaje w rozmowie z "Polską" minister do spraw europejskich Mikołaj Dowgielewicz.

Gazeta wyjaśnia, że większość osób, które znajdą zatrudnienie w nowej służbie dyplomatycznej, zostanie przeniesiona z innych komórek, związanych z obecną unijną dyplomacją. Rekrutowani będą przede wszystkim z Dyrekcji Generalnej do spraw Stosunków Zewnętrznych, która do wejścia w życie traktatu lizbońskiego odpowiadała za dyplomację Unii. A pracujących tam Polaków można policzyć na palcach dwóch rąk - pisze dziennik "Polska". Z ważnych miejsc zajęliśmy tam jedynie stanowisko doradcy oraz fotel kierownika departamentu.

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja, w zagranicznych delegaturach Komisji Europejskiej, które traktat lizboński przekształca w unijne ambasady. Takich placówek jest 123 - ale na czele żadnej z nich nie stoi Polak. I bardzo trudno będzie sprawić, by nagle jakiś nasz rodak tam trafił - czytamy w "Polsce".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.