Polska vs Holandia - półfinał ME w siatkówce kobiet. Relacja

Koniec trzeciego seta. Wygrana Polek w tej partii przywróciła polskim kibicom nadzieję na finał ME. Adam Sęczkowski
Polki w półfinale ME w siatkówce kobiet podejmują Holandię. W spotkaniu grupowym górą były Holenderki. Jak będzie tym razem? Relacja na żywo.

Set I

Zaczyna zagrywką Barańska - dwa razy bardzo dobrze, dwa razy bardzo mocno. Ale tylko za pierwszym razem udaje się wyprowadzić kontrę. 1:1. Punkt za punkt. Asia Kaczor zdobywa punkt i schodzimy na pierwszą przerwę prowadząc 8:7.

Siedem punktów z rzędu Holandii. Wynik 14:7. Cóż za metamorfoza. Punkt za punkt. Wynik 18:10 dla Oranje. Ten set chyba jest już nie do uratowania. Jeszcze jeden atak Flier. Tylko na początku seta walczyliśmy. 20:11. Kolejne punkty Holenderek. Fatalna gra Polek, którym nic się nie udaje. Przegrwamy pierwszą partię 25:11. To siatkarski nokaut. Oby w drugim secie Polki powalczyły.

Set II

Pierwsze trzy punkty dla Holandii. Fatalny początek tego seta. Czas na życzenie trenera Makowskiego. W końcu skuteczny atak Polek. 3:1. Kolejne dwa punkty Holenderek. Punkt dla Polski. Przy stanie 6:2 Manon Flier zdobywa punkt serwując nie do odbioru. Kolejny punkt Holenderek i na pierwszą przerwę techniczną schodzimy przegrywając 8:2. Po przerwie punkt dla Polek. Agnieszka Bednarek-Kasza popisuje się dobrym serwisem. 8:4 dla Holandii. Aut serwisowy Staelens. Anna Barańska przebija się przez blok Holenderek. Blok-aut Kasi Gajgał. Przegrywamy 10:6. Barańska obija blok zawodniczki Oranje, a chwilę potem znakomicie serwuje. Dwa punkty dla Polski. Milena Sadurek-Mikołajczyk zdobywa dwa punkty. 11:9. Asia Kaczor zablokowana przez Manon Flier. 12:9 dla rywalek. Gubią się Polki. Kolejne dwa punkty dla rywalek. Ania Witczak zmienia Olę Jagieło. Rywalki trafiają w aut. Wynik 14:10. Znów zamieszanie w szeregach Polek. 15:10. Przerwa techniczna - wynik 16:10. Punkt dla Polek. 16:11. Zenik znakomicie gra teraz w obronie, ale na nic to się nie zdaje. Punkt dla Holandii. Staelens przedziera się przez blok. 18:11. Czas na życzenie trenera Makowskiego. Po przerwie Punkt dla Polek. Gramy bardzo słabo. Przegrywamy i drugą partię 25:15. Zanosi się na powtórkę wyniku z fazy grupowej, a może uda nam się chociaż urwać Holenderkom seta?

Set III

Pierwszy punkt dla Holandii, ale Polki znów zaczynają walczyć. Wynik 3:3. Dwukrotnie skuteczne ataki Holenderek. Kto powstrzyma najskuteczniejsze Wensink - 10 pkt. i Staelens - 12 pkt.? Nadal wierzę, że Nasze siatkarki! Prowadzimy 7:5. Polki sześciokrotnie nadziały się na blok Holandii. Wyglądało to jak historyczna "obrona Częstochowy". W końcu Asia Kaczor przebija się przez ten blok. Pierwsza przerwa techniczna. Prowadzimy 8:5.

Niestety po przerwie punkt dla Holandii. Asia Kaczor jak w transie - zdobywa kolejny punkt. Stam atakuje. Punkt dla Holandii. Serwuje Wensink. Zagłuszający gwizd kibiców zgromadzonych w Hali Arena Łódź. Atak Polek. Wynik 11:8 dla Polski. Flier przypomniała o swoich umiejętnościach i zdobyła punkt. Aut serwisowy i punkt dla biało-czerwonych. Z trybun słychać głośne okrzyki: "Polska, Polska". Holenderki gonią wynik. 13:11. Atak Polek. 14:11. Agieszka Bednarek-Kasza serwuje, a Asia Kaczor atakuje niemiłosiernie silnie. 15:11. O czas poprosił trener Avital Selinger. Punkt dla Holandii. Kolejny punkt zdobyty przez Oranje po bardzo długiej wymianie piłki. Holenderki zahaczają o siatkę. Druga przerwa techniczna. Wynik 16:13 dla Polski.

Punkt dla Holenderek, ale już po chwili to my cieszymy się z dwóch kolejnych po błędach rywalek. Ania Barańska trafia w siatkę. 18:15. Stam atakuje po bloku. Prowadzimy już tylko dwoma punktami. Przerwa na życzenie trenera Piotra Makowskiego. Doping na trybunach nie słabnie, co możemy zobaczyć na filmie:

Punkt dla Polek. Świetne zagranie Agnieszki Bednarek-Kasza. 20:16. Czas na życzenie trenera Selingera. Punkt dla Holandii. Skuteczny atak Polek. 21:17. Tego seta musimy wygrać. Milena Sadurek-Mikołajczyk serwuje w aut. Asia Kaczor kończy atak Polek. Kolejny punkt dla Polek na tablicy wyników dopisany. Atak biało-czerwonych skuteczny, ale Holenderki się rewanżują. Za chwilę punkt dla Polek i mamy piłkę setową. 24:19. Holenderki bronią pierwszą piłkę setową. Atak Asi Kaczor. Wygrywamy trzeciego seta 25:20. Wypadałoby teraz odpowiedzieć na pytania: czy da się powalczyć z Holandią? czy da się wygrać seta z drużyną Oranje. TAK.
Set IV
Spiker w Hali przypomniał trzy ważne wartości: wiara, nadzieja, marzenia. Wierzymy, że wygramy kolejne dwa sety, mamy nadzieję, że po godzinie 20 będziemy obserwować potencjalne przeciwniczki Polek w walce o złoty medal, mamy marzenie, że złoto zawiśnie na piersiach polskich siatkarek.

Punkt dla Holandii, a po chwili wyrównanie. Kolejny punkt podopiecznych trenera Selingera, ale my nadal walczymy. 2:2. Ola Jagieło - mocny serwis. Punkt dla Polek. Teraz swoista wymiana ciosów. 5:5. Zdobywamy kolejny punkt, a kibice tańczą na trybunach w rytm "La Bamby" Dwie skuteczne akcje rywalek i przegrywamy 7:6. Kasia Gajgał atakuje i ... znów remis. Pierwsza przerwa techniczna. Przegrywamy 8:7.

Punkt dla Polski. Remis 8:8. Ola Jagieło z niezwykłym poświęceniem próbowała odbić piłkę. Jeden z organizatorów odsunął jej krzesło, aby pomóc w przyjęciu. Brawo za walkę. Niestety przegrywamy 10:9. Radzimy sobie z serwisem Flier. Długa wymiana piłki. Niestety Staelens przebija się przez blok. 11:9 dla Holenderek. Znów w polu zagrywki Flier, a my znów dobrze odbieramy piłkę. Wystawienie do Mileny Sadurek-Mikołajczyk i znakomity atak. 11:10. Kiedy Holenderki sobie dziś nie radzą wystawiają do Staelens, która zdaje się być "lekiem na całe zło". Zdobywa kolejny punkt dla swojej drużyny. Dwa punkty z rzędu dla Polek. Remis 12:12. Asia Kaczor znakomicie atakuje. Prowadzimy ! Punkt dla Holandii. Ania Barańska znakomicie "zawisła" nad siatką i przebiła piłkę. Punkt dla Polek. Fantastyczne zagranie biało-czerwonych. 15:13. Punkt dla Oranje. Zenik świetnie odbiera piłkę, a Gajgał sprawia, że na drugą przerwę techniczną schodzimy prowadząc 16:14.

Chcemy wygranej w tym secie, chcemy tie-breaka, chcemy wygranej w meczu, chcemy finału. Źle serwuje Kasia Gajgał, ale po chwili mylą się Holenderki. Kolejny punkt dla rywalek. 17:16 dla Polski. Niestety mamy już remis. O czas prosi trener Makowski, a w Hali wybrzmiewa melodia z serialu "Stawka większa niż życie", a po chwili kibice śpiewają: "W górę serca bo Polska wygra mecz". Punkt dla Holandii. Przegrywamy 18:17. Remis. Trzy punkty Holenderek. Przegrywamy 21:18. Czas na życzenie trenera Polski. Czy stać dziewczyny na kolejny zryw i odrobienie strat? As serwisowy Manon Flier. Iza Bełcik na boisku. Punkt dla Polski. 22:19. Manon Flier zdobywa kolejny punkt. Dlaczego przebudziła się z letargu właśnie w tym momencie? Wraca Sadurek-Mikołajczyk. Punkt dla Polek po ataku Anii Barańskiej. Punkt dla Holenderek. Pierwsza piłka meczowa przy stanie 24:20. Drużyna Oranje wygrywa czwartego seta 25:20 i cały mecz 3:1. Holenderki, drużyna, która nie przegrała meczu na tych ME w siatkówce, jutro zagra w finale, a Polki powalczą w tzw. "małym finale" w meczu o brązowy medal. Dziękujemy dziewczynom za walkę, za emocje, za piękne chwile. Jesteśmy przekonani, że jutro zdobędą brązowy medal i kolejny raz uradują swoich kibiców.