Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2358 miejsce

Polska w oczach świata, czyli jak nas postrzegają inni...

Cwaniaczki, złodziejaszki, pijaczki - co jeszcze usłyszymy od naszych "braci" ze wspólnoty europejskiej? Czy naprawdę Polacy nie mają dobrych cech? Może jednak nasi sąsiedzi mogliby się od nas czegoś nauczyć?

Już we wczesnym średniowieczu Polska cieszyła się opinią niezwykle gościnnego narodu, w którym nie brakuje życzliwych i skromnych ludzi. Ilekroć przyjeżdżali do nas książęta i posłowie z innych państw, chwalili polskie zwyczaje i gościnę. Kronikarze wspominali o hojności władców wobec gości z zagranicy i niespotykanym wręcz szacunku do ludzi odwiedzających ten kraj.

W późniejszych wiekach szeroko zasłynęli w świecie polscy rzemieślnicy. Wyroby z drewna oraz skóry, a potem ze złota i porcelany znalazły uznanie u naszych sąsiadów.

Fałszywa etykietka...

Opinia o Polakach zaczęła zmieniać się stosunkowo niedawno. Po II wojnie światowej pojawiły się plotki, jakoby to nasz kraj rozpętał ów ogólnoświatowy konflikt. Echa tych plotek odbijają się do dzisiaj. Ciągle jesteśmy obwiniani o dokonanie wielu morderstw i zbrodni wojennych w latach 1939-1945. Nieustannie słyszymy o “polskich obozach koncentracyjnych”. Prawie nikt nie docenia tego, jak nasi rodacy walczyli z okupantem podczas II wojny światowej. Starsze pokolenia często z narażeniem życia udzielały pomocy Żydom i wschodnim sąsiadom, których także nękał hitleryzm zalewający wówczas Europę.

Zmiana nastawienia do Polaków? Nie...

Wydawać by się mogło, że XXI wiek przyniesie zmianę w fałszywej ocenie naszego narodu. Przełom wieków powinien przynieść nowe spojrzenie na nasz kraj, jako na państwo rozwijające się, uczestniczące aktywnie we wspólnocie europejskiej, dążące do zmiany znaczenia i wizerunku w świecie. Niestety, ciągle mamy do czynienia z agresją zachodnich czasopism i nagonką na nasz kraj. Nie dość, że przylgnęła do nas etykietka pijaków i cwaniaczków, to jeszcze po ostatnich zajściach w Brukseli staliśmy się postrzegani jako niebezpieczni mordercy i złodzieje. Drwi z nas Berlin, drwi Paryż i Londyn.

Należy jeszcze wspomnieć o powszechnym przekonaniu w świecie, że nasz naród stoi na czele homofobów i zacofanych mieszkańców ciemnogrodu. Ja akurat czuję się dumny z tego, że mamy odmienne zdanie i potrafimy jako naród rozróżniać rzeczy ważne, wartości nieprzemijające. Broniąc swoich aksjomatów: wiary i patriotyzmu pokazujemy, moim zdaniem, tylko pozytywne cechy. Dlaczego zachodnie media nie ukazują tej strony osobowości Polaków? Przecież mamy tyle powodów do dumy. Świadczy o tym chociażby gorące przyjęcie Benedykta XVI w naszej ojczyźnie. Jako pierwsi w Europie zaprosiliśmy go do nas i wysłuchaliśmy.

Nie tylko religijność naszego narodu zasługuje na uwagę. Należy pamiętać, że to właśnie Polska ćwierć wieku temu zainicjowała walkę o wolność. Dzięki pracy i staraniom wielu ludzi zrodziła się "Solidarność". Walka przeciw komunistycznemu ustrojowi przyniosła efekty. W 1989 r. Polska stała się krajem naprawdę wolnym, niezależnym. Nad Polską wiał wiatr odnowy. Kraj stawał się silny, zaczął podnosić się po zrzuceniu ciężaru komunistycznej okupacji.

Wczoraj obchodziliśmy 26. rocznicę rozpoczęcia tej honorowej walki w imię narodu. Polacy pamiętają, Europa z małymi wyjątkami - nie. Dlaczego? Bo teraz pamięta się tylko o tym, kto popiera parady równości i kto ich więcej organizuje. To przykre. Polska nie może mieć już swojego zdania na arenie międzynarodowej. Nie możemy powiedzieć, że nie podoba nam się homoseksualizm, eutanazja czy aborcja, nawet wtedy, gdyby uważała tak większość Polaków, bo Europa oskarży nas o nietolerancję, zacofanie, staroświeckość. Czy zwłaszcza takie oskarżenia dotyczące poglądów Polaków nie są przejawem prawdziwej nietolerancji i braku szacunku dla poglądów innych. Może demonizuję za bardzo ten problem, ale czy nie uważacie, że Polska powoli znowu traci wolność i niezależność?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Maciek
  • Maciek
  • 01.02.2012 00:47

Co to znaczy komunistyczna okupacja ? Człowieku nie masz pojęcia o PRL, to było takie państwo jak dzisiejsza Polska tylko z innym systemem politycznym i tkwiące w innym sojuszu. Kretyni z IPN wkładają ludziom do głowy takie g...o i potem są wykwity.

Komentarz został ukrytyrozwiń
mcgregorr
  • mcgregorr
  • 16.08.2011 01:01

a my Polacy nasz jakze piekny i cudowny narod powinnismy miec za przeproszeniem gleboko w dupie niepochlebne opinie o nas.sami wiemy ze sa pijacy,czy cwaniacy wsrod nas ale kto w Polsce nie lubi wypic?przeciez to rzecz normalna usiasc wsrod znajomych,przyjaciol czy rodziny i strzelic sobie tradycyjnie polowke albo "krowe":-)trzeba byc dumnym ze jest sie polakiem bo to jest nasz ojczyzna.gadacie o stosunku do niemiec do rosji do calej europy.nawet jesli ktos z was wylizalby niemcu row to dalej mialby was za pijaka lub cwaniaka.to sie nie zmieni taka jest prawda.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Droga Ka_mo, masz dużo racji. Pozwól jednak, że jeszcze wyjaśnię kwestię naszego stosunku do Niemców czy Rosjan. Spróbuję go troche przybliżyć. Jak wiadomo, oba państwa wyrządziły nam w XX wieku wiele złego. Oczywiście nie powinniśmy na tym się opierać i ciągle przywoływać złych wspomnień, bo przecież mamy XXI wiek i jest to bez sensu, ALE tak to już bywa w naszym narodzie, że wychowujemy się w wielkim przywiązaniu do historii i tradycji. Dlatego ciągle opieramy się na stosunku osób starszych do tych narodów. Jesteśmy niechętni do Niemców z powodu niechęci osób starszych do tego narodu. Zresztą, sami Niemcy ciągle dolewają oliwy do ognia, bo zamiast próbować załagodzić sprawę, to pojawiają się czynniki powodujące naszą agresję. Przykłady: artykuł z Die Tageszeitung, używanie nazwy "polskie obozy koncentracyjne". Druga sprawa, faktycznie - mamy niedobry stosunek do poglądów innych niż nasze. Jest to podobieństwo do sąsiadów z UE - oni też mają niedobry stosunek do naszych poglądów. Nie twierdzę, że Polska = kraj bez wad, tylko staram sie udowodnić, że nie jesteśmy wcale państwem o strasznych cechach, nie posiadającym żadnych dobrych stron. Tylko tyle. Dziekuję za opinie, pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polacy- nie chca, a zapracowali ciezko na taka etykietke. Faktycznie-my powinnismy zadbac o lepszy wizerunek Polski w swiecie; ale tez, my, powinnismy nauczyc sie akceptowac "innosc". Akceptowac, tolerowac, wspoldzialac.
Prosze zauwazyc nasz stosunek do Niemcow, do Rosjan itd. Jakie slowa padaja z naszych ust o nich?
Prosze zauwazyc nasz stosunek do przekonan innych niz "nasze"...
Prosze zauwazyc nasz obecny stosunek do ludzi innej wiary...
Wydaje mi sie, ze dopoki nie nauczymy sie rozwiazywac problemow naszej pychy, naszej niecheci do innosci, naszej niecheci do innego niz "polskie" beda krazyc o nas takie opinie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Domyślałem się, że temat jest drażliwy i można przyjąć zupełnie odmienne stanowiska, dlatego też go wybrałem. Ale jest to dział o nazwie "Moje Trzy Grosze", więc zaprezentowałem po prostu całkowicie subiektywne zdanie. Czytając jednak powyższe komentarze, przestaję się dziwić wizerunkowi Polski w świecie. Bo skoro sami Polacy chcą takiej etykietki...Oczywiście absolutnie nikogo tu nie oskarżam o nic, po prostu wydaje mi się, że to my powinniśmy zadbać o lepsze postrzeganie naszego kraju, to wszystko zależy od nas. Spojrzyjcie na sprawę nie w sposób obiektywny, lecz subiektywny, jako Polak.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Az kusi sie o dluzsza polemike...temat drazliwy. Co czlowiek, to inna opinia. Hmm, a moze by tak cykl artykulow "Polska w moich oczach"? Nie umiem zgodzic sie z wiekszoscia panskich przekonan; uwazam wrecz, ze zaslugujemy na przypinane nam przez zachod latki...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chyba napiszę tekst na ten temat, bo ze zbyt wieloma opiniami się tu nie zgadzam, żeby to zmieścić w komentarzu :). Także pewnie dziś lub jutro odpowiedź na Twoje argumenty. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.08.2006 12:23

To długi i drażliwy temat. Niestety jesteśmy bardzo zaszufladkowani, często bezpodstawnie a często słusznie. Myślę, że sytuacja może się zmienić na przełomie przynajmniej połowy wieku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.