Facebook Google+ Twitter

Polska w ogonie Europy pod względem innowacyjności

Globalizacja świata niesie ze sobą dobrodziejstwa, m.in. w dziedzinie nauki i techniki, ale zmusza do uczestniczenia w tym procesie. To jednak wymaga dużych nakładów finansowych, na które nie stać słabych gospodarczo krajów, np. Polski.

W dzisiejszym globalnym świecie, liczy się tylko ten kraj, który bierze aktywny udział w nowoczesnych projektach badawczych i produkcyjnych w przemyśle, w oparciu o najwyższe osiągnięcia innowacyjności. Polska, choć jest siódmą wśród największych gospodarczo państw UE, nie odgrywa większego znaczenia pod względem technicznej i wytwórczej innowacyjności. W opinii znawców Unii "ciągniemy się w ogonie Europy". Ale mamy drobne pocieszenie. Gorzej pod tym względem niż u nas jest na Litwie, Łotwie, Bułgarii i w Rumunii. Warto jednak wiedzieć, że w porównaniu z 2011 rokiem, dziś spadliśmy na liście "cieniasów", o jedną pozycję.

Obecnie, w porównaniu z ubiegłym rokiem, z jednej strony jest lepiej, gdyż średnia innowacyjności Polski nieco wzrosła. Ale równocześnie spadliśmy w ogólnym rankingu o jedną pozycję. W 2010 roku, mniej innowacyjna od polskiej, była gospodarka Słowacji. W 2012 roku, Słowacja "podciągnęła się", i teraz już przegoniła Polskę - podaje Wyborcza.Biz.

Komisja Europejska badała i dała do publicznej wiadomości informację, że Polska należy obecnie do "umiarkowanych innowatorów". Publikacje tzw. tablic wyników innowacyjności, KE ujawnia co roku. Mają one charakter rankingu państw Unii, pod względem tego, jak są nowoczesne. Rankingi to nie tylko wykresy, lecz i obliczenia. Aby obliczyć pozycje państw w rankingu, brane są pod uwagę 24 różne wskaźniki, m.in. zasoby ludzkie, wsparcie rządowe dla B&R (najkrócej – to znaczne przesunięcie barier technologicznych), poprzez udział przedsiębiorstw w tworzeniu innowacji oraz to, w jaki sposób gospodarka odnosi korzyści, dzięki nowym produktom, np. jak rośnie zatrudnienie. Obliczona średnia z tych wskaźników decyduje o miejscu państwa.

Komisja Europejska patrzy na nas pod tym względem przyjaznym okiem. Jej znawcy twierdzą, że mamy mocne strony, którymi są zasoby ludzkie, finanse i wsparcie oraz inwestycje przedsiębiorstw. Ale za to, kiepsko (słabo) stoi polski systemem badań naukowych, oparty na wątłych zasobach intelektualnych i innowatorach. Natomiast, w porównaniu z wynikami danych z ubiegłych lat, w Polsce poprawiła się sytuacja w przychodach z patentów i licencji z zagranicy – podaje wyborcza.biz. Za to pogorszyła się innowacyjność małych i średnich firm.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.