Facebook Google+ Twitter

Polska w strefie euro? Hübner: Najwcześniej w 2015 roku

Prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka uważa, że Polska do strefy euro wejdzie najwcześniej dopiero za kilka lat. Na razie powinniśmy odłożyć plany na przyjęcie wspólnej waluty europejskiej.

 / Fot. Eric Chan/CC BY 2.0Również eurodeputowana z PO Danuta Hubner uważa, że Polska powinna przyjąć walutę euro dopiero we właściwym czasie. Jednak nie nastąpi to zbyt szybko.

"Wejdziemy do strefy euro, wtedy, kiedy będziemy gotowi, ale strukturalnie, tzn. kiedy złoty nie będzie silny przez chwilę, na skutek zbiegu jakichś okoliczności, ale kiedy rzeczywiście będziemy mocni, bardziej konkurencyjni niż teraz" - powiedziała Hubner dla Polskiego Radia.

Jednak niektórzy analitycy twierdzą, że pomimo kryzysu Polska mogłaby już starać się o przyjęcie europejskiej waluty. Hubner wypowiada się, że faktycznie chociaż obecny kryzys nie jest kryzysem waluty euro, to jednak Polska powinna poczekać na bardziej sprzyjające okoliczności.

Eurodeputowana Platformy zwraca uwagę, że w Brukseli wypracowano reformy, które zmieniły funkcjonowanie strefy euro w sposób bardzo radykalny. Według Hubner w ciągu dwóch ostatnich lat zrobiono więcej, niż na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat istnienia euro.

Podkreśla ona również, że zabieg powstania Unii wspólnej waluty musi pojawiać się nie tylko w kontekście tylko jej rozszerzenia, lecz również poprzez zacieśnienie integracji wewnątrz strefy euro. Oznacza to w praktyce, jak mówi eurodeputowana:"że powstaje także jądro polityczne integracji europejskiej. Ustawianie się poza tym członem integracji, to jest skazywanie się na istnienie na marginesie najważniejszych spraw, na które powinniśmy mieć wpływ".

Natomiast nasz kraj, jak ocenia Hubner, nadal jest w trakcie reform wewnętrznych oraz co za tym idzie, budowania stabilnych finansów publicznych. Sądzi ona, że Polska nie jest jeszcze gotowa do przyjęcia waluty europejskiej.

Jednak w perspektywie kilku lat z pewnością nastąpi stabilizacja i wejdziemy do obszaru wspólnej waluty. Hubner szacuje, że nastąpić to może około 2015 roku.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.