Facebook Google+ Twitter

Polska w "trójkącie"

Warszawa gościła kanclerz Niemiec Angelę Merkel i prezydenta Francji Nicolasa Sarkoziego. Byli oni uczestnikami Trójkąta Weimarskiego. Komitet Wspierania Współpracy Francusko-Niemiecko- Polskiej został utworzony w 1991 roku z zadaniem wspierania Polski na arenie międzynarodowej.

 / Fot. Piott/Domena publicznaKomitet Wspierania Współpracy Francusko-Niemiecko-Polskiej, popularnie zwany Trójkątem Weimarskim powstał w ramach współpracy na najwyższym szczeblu trzech państw. Miał umożliwić wejście Polski do NATO i UE. Niemiecka kanclerz i francuski prezydent są autorami paktu dotyczącego ściślejszej współpracy gospodarczej państw strefy euro. Pakt ten został mocno skrytykowany m.in. przez polskiego premiera, a także V.Orbana oraz premierów Belgii i Luksemburga.

Mimo, że Polska nie jest członkiem tej strefy, to zaproszono nas do grona reformatorów. Jest problem z naszym wstąpieniem do strefy euro, gdyż mamy trzykrotnie wyższy deficyt finansów publicznych od wymaganego na poziomie 3 proc.PKB. Nie jesteśmy w tym odosobnieni, ponieważ takie problemy mają też inne państwa.

W drodze na Wschód
Spotkanie w Wilanowie było próbą ożywienia współpracy zawieszonej w 2008 roku przez Lecha Kaczyńskiego. Niemcy i Francja chcą wspólnego działania z Polską, ale warunkują to "uładzeniem" stosunków Polski z Rosją. Prezydent Komorowski wyraził nadzieję, że w czasie polskiej prezydencji w UE będzie możliwy szczyt z udziałem prezydenta Rosji. Radość z takiej deklaracji wyraził Sarkozy, który powiedział m.in. "zimna wojna się skończyła". Zadowolenie wyraził też minister Sikorski. Zrozumiałe - "szczyt na szczycie". Na poniedziałkowym spotkaniu rozmawiano m.in. o wspólnym bezpieczeństwie i obronie. Prezydent Komorowski zapewnił swoich gości o gotowości Polski do ustabilizowania polityki wschodniej i gotowości do spotkania na szczycie z udziałem Rosji.

Sceptycznie do takiego planu odnoszą się eksperci wyrażający obawy, aby nasi partnerzy w ten sposób nie zepchnęli na margines sprawy polskiej, która nie może pozwolić sobie na zmarginalizowanie własnych problemów. Opozycja uważa, że Francji czy Niemcom nie chodzi o nasz interes, że jest to budowanie "trójkąta", ale między Niemcami , Francją i Rosją. Porozumienia i dogadywanie się między nimi doprowadziło już raz do zawarcia bez naszej wiedzy układu w sprawie budowy gazociągu północnego. Niepokój polskiej dyplomacji powinien budzić fakt sprzedaży Rosji okrętów desantowych i dostęp do najnowocześniejszych technologii.

Niemcom i Francji zależy na dobrej współpracy z naszym wschodnim sąsiadem. I zapewne nie powalczą o polskie sprawy za cenę własnych korzyści i interesów. Polska musi sama znaleźć swoje miejsce w tym układzie i nie dać się zepchnąć na margines. Dla Rosji Warszawa nie jest partnerem równym Niemcom czy Francji. Tak jak dla Francji czy Niemiec mamy mniejsze znaczenie strategiczne niż Moskwa. Mamy słabą dyplomację i trudno będzie nam właściwie promować Polskę i jej interes narodowy. Na zakończenie tego wydarzenia nie sposób nie
wspomnieć o protokolarnych uchybieniach prezydenta RP. Nie zadziałała dyplomacja i brak było wyczucia i dobrego smaku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (39):

Sortuj komentarze:

Ryszardzie, zależy od interpretacji. W trójkącie wystarczy że zmienisz jeden kąt, pozostałe ulegają zmianie. Zależności pozostają. Ja widzę w trójkącie pozytywy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już pod jednym artykułem Magdy napisałem tak: "Nic więcej nie dopowiem, poza jednym swoim spostrzeżeniem, albo jak kto woli odczuciem. Obecna władza, to albo niedojdy, albo wewnętrzni wrogowie Polski. Wybierajcie sami." Pozwoliłem sobie na przeniesienie tego samego pod ten artykuł. - Pasuje jak ulał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* za tekst. Dobrze, że coś w tym temacie się wydarzyło. Źle, że było to wydarzenie niezbyt dopracowane. Wnioski same się nasuwają. Musimy popracować i się umocnić w Europie. Z Rosją mieliśmy problemy spowodowane zbyt twardym stanowiskiem Polski, co jest dyskusyjne. Z wyjaśnieniem przyczyn katastrofy samolotowej pod Smoleńskiem zaczynaliśmy obiecująco, a teraz większość Polaków to wspomina i ma nadzieję na lepsze dogadywanie się...
Trójkąty zwykle nie są dobrymi figurami, bo sytuacje i "zagrania" różnie są interpretowane i wykorzystywane. Chyba, że ktoś zauważy na tej mapie jakąś prostą lub łuk... Ja trójkąta nie widzę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Profesjonalne pod względem analitycznym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Obserwator to nie tylko Rosja jest zainteresowana tym co sie dzieje w Egipcie. Zresztą nie tylko w Egipcie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
obserwator
  • obserwator
  • 11.02.2011 11:42

Tacy tu wszyscy mądrzy a do mojej tezy jakoś nikt się nie ustosunkował.Czyli tylko kwitną kawiarniane rozmowy autorów z w24.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Magda napisała :
Mimo, że Polska nie jest członkiem tej strefy, to zaproszono nas do grona reformatorów. Jest problem z naszym wstąpieniem do strefy euro

Ale co to właściwie oznacza ????

Niemcy jako ten który płaci najwięcej do kasy UE w trosce o własną gospodarkę zażądał zrównania zasad gospodarczych.
Ma to prowadzić 30 % podatek CIT , likwidacje przywilejów jakimi się cieszą przenoszący firmy do biedniejszych krajów w naszym wypadku po m.in. likwidacja Specjalnych Stref Ekonomicznych.
Ponadto dla rotowania Gospodarki Greckiej i Irlandzkiej członkowie wspólnej waluty musieli zrzucić się po kilka miliardów euro.
W przypadku małej Słowacji było to:
na pakiet ratunkowy Grecji- 1miliard euro
+
na fundusz stabilizacji z ,którego korzysta Irlandia 4,5 miliarda euro.

http://www.radiomaryja.pl/audycje.php?id=24741
http://www.radiomaryja.pl/audycje.php?id=24752

Komentarz został ukrytyrozwiń
Andrzej Stromski
  • Andrzej Stromski
  • 10.02.2011 10:39

Robert masz racje, największe konflikty będą na Dalekim wschodzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Andrzej Stromski
  • Andrzej Stromski
  • 10.02.2011 10:38

Pani Magdo czy zwróciła pani uwagę na fakt, że obecnie wszyscy nabrali wody w usta i kolejnej, skandalicznej wpadce prezydenta Komorowskiego nie mówią. Prezydent Kaczyński też popełniał błędy, ale nie tak ośmieszające. Do dzisiaj Mu to pamiętają, a teraz cisza nikt nic nie widział i nikt nic nie słyszał. To jest PROPAGANDA. Zawsze z ciekawością czytam pani teksty, tylko jest ich coraz mniej. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sytuacja geopolityczna zmienia się z zawrotną prędkością po wejściu Chin do gry,

Rosjanie i Chińczycy mają na pieńku za nieprawnie anektowane obszary Syberii, zasobne w surowce naturalne.

Tworzą się bloki sobie przeciwstawne - bogatej północy i ubogiego południa .
Polityczna dominacja Chin na już miejsce w Afryce .
Chodzi tam między innymi o zasoby rudy uranu , na które wyłączność do tej pory miała atomowa Francja.
To się zmienia , co bardzo niepokoi bogatych.
Dlatego też chcą oni pozyskać do swojej gry Rosję , której zależy na mocnym poparciu postsowieckiej dominacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.