Facebook Google+ Twitter

Polska walczy z GMO

- Zagrożone jest zdrowie Polaków, zagrożone jest nasze bezpieczeństwo żywnościowe, przy równoczesnej bierności rządu i łamaniu prawa przez firmy biotechnologiczne - mówi Jadwiga Łopata z Koalicji "Polska wolna od GMO".

Logo Koalicji / Fot. www.polska-wolna-od-gmo.orgNa świecie żywność GMO jest produkowana od około 10 lat, w Polsce jest to zjawisko stosunkowo młode. Dwa lata temu okazało się, że nad Wisłą uprawiana jest kukurydza MON810, najpopularniejsza roślina GMO, wyprodukowana przez koncern Monsanto. - Jako rolnicy ekologiczni byliśmy tym bardzo zaniepokojeni - mówi Edyta Jaroszewska, rolnik i członek Stowarzyszenia producentów żywności metodami ekologicznymi Ekoland. W 2007 roku w Polsce areał nielegalnych upraw wynosił 300 hektarów, w 2008 roku już 3000 hektarów.

W maju zeszłego roku minister środowiska, Maciej Nowicki stanowczo stwierdził, że nielegalne są nie tylko uprawy GMO, ale niedopuszczalne jest także przedostanie się ziarna takiej rośliny na teren naszego kraju.
Ustawa nasienna zakazuje zakazuje uprawy roślin modyfikowanych genetycznie oraz obrotu nasionami GMO.

- Nieco uspokojona tym zapewnieniem, zdziwiłam się bardzo, jak dowiedziałam się z mediów, że uprawy kukurydzy w Polsce osiągnęły połać 3 tysięcy hektarów. To stawia nas w dziesiątce krajów europejskich, które takie uprawy prowadzą. Brak jest rejestrów, które mówią gdzie takie uprawy są zlokalizowane, brak jest wymaganej zgody rolników, którzy nie chcą mieć swoich pól zanieczyszczonych pyłkami GMO - kontynuuje Jaroszewska.

- To stawia pod znakiem zapytania naszą egzystencję jako rolników ekologicznych i tradycyjnych. Sprzedając naszą żywność, zapewniając konsumentów, że jest to żywność wolna od GMO. W momencie kiedy nasz sąsiad po kryjomu takie uprawy prowadzi, my nie mamy gwarancji na to że nasze produkty będą wolne od GMO - kończy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.