Facebook Google+ Twitter

Polska Wikipedia świętuje 6. urodziny

Dzisiaj wieczorem w Krakowie rozpoczną się obchody szóstych urodzin polskiej Wikipedii, które potrwają być może nawet do końca miesiąca. Na razie wikipedyści z siedmiu miast zapowiedzieli organizację tej "rozproszonej imprezy".

Zdjęcie tortu urodzinowego z 5. urodzin Wikipedii / Fot. przykuta
Urodziny polskojęzycznej Wikipedii przypadają na 26 września, jednak obchodzone będą przez cały miesiąc. Pierwszy raz w Polsce wikipedyści świętowali urodziny swojej encyklopedii rok temu w Warszawie. Pojawił się wówczas Jimmy Wales, założyciel pierwszej, anglojęzycznej Wikipedii. Dzisiaj w Krakowie przy ul. Mały Rynek 6 w restauracji Szoberowskiej pojawi się za to założyciel polskiej edycji, Paweł Jochym. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.

Jadwiga Andrychowska, która jest organizatorem krakowskiego zlotu, zapowiada, że będzie pyszny orzechowo-czekoladowy tort, oczywiście z napisem informującym o szóstych urodzinach. Poruszona ma być kwestia organizacji Konferencji Wikimedia Polska 2008 w tym mieście (w grodzie Kraka odbył się pierwszy ogólnopolski zlot wikipedystów dwa lata temu).

Poza Krakowem, także wikipedyści z innych miast zapowiadają organizację urodzin. Wiadomo już, że impreza ta będzie organizowana w Bydgoszczy, chociaż czas i miejsce nie jest jeszcze ustalone. 23 września wieczorem odbędzie się impreza urodzinowa w Częstochowie. Bezpośrednio przed nią, przez dwa dni, trwać będzie tam robocze spotkanie wikipedystów pod nazwą "Gdzie jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Jak?" Obecny będzie (zarówno na spotkaniu, jak i na imprezie) drugi z ojców założycieli polskiej edycji Wikipedii, Krzysztof Jasiutowicz.

W Katowicach, najprawdopodobniej 26 września, spotkanie odbędzie się na rynku, ale jeszcze trwa ustalanie szczegółów. W Olsztynie imprezę organizuje profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Stanisław Czachorowski, na Wikipedii znany jako "użytkownik zajmujący się chruścikami". Odbędzie się ona także 26 września. Rozpocznie się o godz. 17 w "Gazeta Cafe" na Starym Mieście przy ul. Kołłątaja 21. Czachorowski powiedział w olsztyńskim wydaniu "Gazety Wyborczej": "Mam nadzieję, że przyjdzie wiele osób, także ci, którzy chcieliby o Wikipedii po prostu podyskutować, wytknąć błędy, skrytykować. Im więcej ludzi w regionie będzie dodawało informacje i zdjęcia do artykułów o swoich miejscowościach, tym wiedza o Warmii i Mazurach będzie pełniejsza."

Kolejne dwa miasta, które zapowiedziały datę imprezy urodzinowej to Wrocław i Poznań. W obu odbędzie się ona tego samego dnia, w piątek 21 września. W Poznaniu będzie to kawiarnia "U Przyjaciół" przy ul. Mielżyńskiego 27/29, we Wrocławiu miejsce nie jest jeszcze ustalone.

Stowarzyszenie Wikimedia Polska zachęca także do świętowania w innym miastach Polski. Być może uaktywni się Polonia - sporo wikipedystów edytuje ze Stanów Zjednoczonych i innych państw świata.

Zobacz więcej na stronie Stowarzyszenia Wikimedia Polska, a także jak świętowano przed rokiem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Najlepsze życzenia;-)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szóste urodziny? A ja dzisiaj mam roczek na W24. Niezbyt huczny. Ale także koment nr 5000.
Pozdrawiam wszystkich! Czas podejmować inne wyzwania (jak to mówią górnolotni politycy...).
A skoro mamy porządkowe liczebniki -
pierwsi, drudzy, trzeci, czwarci, piąci, szóści i siódmi, to jak dalej? Óśmi czy ósmi (byli Polacy na mistrzostwach)? Word akceptuje drugi wariant.
+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.