Facebook Google+ Twitter

Polska winna rewolucji na Majdanie? Czyżby Putin spanikował?

W ostatnich dniach Putin wykazał się swoistą retoryką. Nie tylko oskarżył nas i Litwinów o szkolenie terrorystów, ale i zaprzeczył patkom zawartym z Ukrainą. W tym szaleństwie jest metoda. Tylko czy świat da się na nią nabrać?

 / Fot. Zrzut ekranu/FacebookPodczas wtorkowej konferencji prasowej Władimi Putin oskarżył Litwę i Polskę o szkolenie oddziałów specjalnych, które później wykorzystywano na kijowskim Majdanie. Jednocześnie na bystrą uwagę dziennikarza o mundurach „nieproszonych gości” na Krymie wyjaśnił, że to są jedynie miejscowe siły samoobrony. Putin zaprzecza wkroczeniu na teren Ukrainy rosyjskich sił zbrojnych, ale ostrzega jednocześnie, że jeśli dojdzie do realizacji „czarnego scenariusza”, w każdej chwili może wysłać tam wojsko. Internauci stworzyli na tą okoliczność ciekawą grafikę, która została już udostępniona kilka tysięcy razy.

W tym szaleństwie jest metoda. Prezydent Rosji oświadczył, że Rosja nie musi wypełniać postanowień tzw. memorandum budapesztańskiego – podała pravda.com.ua. Putin uważa, że na terenie Ukrainy w wyniku kijowskiej rewolucji i wyboru nowej władzy powstaje nowe państwo, z którym Rosja „żadnych wiążących dokumentów” nie podpisywała. Tymczasem „zjeljonyje cziełowieki” - formacja zbrojna, która sparaliżowała funkcjonowanie Krymu [uważana przez świat za formację rosyjską, a do której Putin się nie przyznaje] rozochociła prorosyjską część społeczeństwa tego zakątka Ukrainy. Na wiecach słychać okrzyki: „Putin nasz prezydent!” oraz „Rosjo, zostaliśmy porzuceni, weź nas z powrotem!”.

Serwis Censor.net.ua właśnie podał, że „zjeljonyje cziełowieki” przestają blokować ukraińskie jednostki wojskowe i wycofują się do bazy Floty Czarnomorskiej. Nie wiadomo jeszcze , czy zabrali zabawki i uciekli do domu, czy tylko dokonują planowych rotacji oddziałów. Jednak nie wykluczone, że to decyzja Putina po popielcowej rozmowie z prezydentem USA.

Tymczasem Szef Pentagonu Chuck Hagel zapowiedział zwiększenie pomoc militarną dla swych sojuszników w NATO, w tym Polski i krajów bałtyckich. Natomiast Nowaja Gazieta podała, że w przyszłym tygodniu Ukraina i NATO przeprowadzą wspólne ćwiczenia militarne na morzu i lądzie. U brzegów Grecji jest już lotniskowiec USS George Bush oraz 17 mniejszych okrętów i trzy łodzie podwodne. Zasięg znajdujących się na pokładzie lotniskowca samolotów wynosi aż 2000 mil.

Zbrojna inwazja sił rosyjskich na Ukrainę zmusiła państwa ościenne do funkcjonowania w nadzwyczajnym trybie. Zaś władze Ukrainy poważnie myślą o przystąpieniu do NATO. O słuszności takiej decyzji świadczy fakt blokowania przez Rosjan od kilku dni czterech okrętów ukraińskich na jeziorze Donuzław nie pozwalając tym na wejście w akwen Morza Czarnego.

We czwartek na Krym mają przybyć obserwatorzy piętnastu państw w ramach OBWE. Czy powstrzymają oni zapędy Putina? Czas pokaże.
.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Panie Grzegorzu, pierwsze wolne wybory do Rady Miasta Sopotu wygrała jedna opcja, obsadziła 100% mandatów, a na czele rady stanął radny, na którego oddało głos aż niecałe stu wyborców. Prawda, że to dziwna demokracja? W sejmie też są ludzie tylko dlatego, że z odpowiedniej listy wystartowali...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Darku, jeżeli gdzieś istnieje monarchia absolutna, jawna dyktatura względnie monarchia konstytucyjna albo republika oparte na cenzusie wyborczym to rządy mniejszości nie są niczym nienormalnym, a w każdym razie są przynajmniej logiczne. Wyraziłem się jasno?

Zaś ten Pana felieton odkładam na półkę z czystą propagandą. Piątki postawić Panu nie mogę, a jedynki nie chcę (pacta sunt servanda), więc nie stawiam żadnej oceny punktowej, a tylko daję tę ogólną.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Grzegorz Wasiluk 07.03.2014 20:25
A czy dorwanie się mniejszości do władzy to jakieś przestępstwo? Przecież u nas od kilku kadencji mniej jak połowa społeczeństwa z prawem wyborczym namaszcza kolejne władze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja bym te teksty Putina potraktował jako komplement. Polskie działania musiały mu znacząco zacząć przeszkadzać, więc postanowił nas oskarżyć. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie czuję się winny dorwania do władzy w Kijowie siłą mniejszości politycznych. Może Pan, Panie Darku?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oj czuję się przez ten Krym młodszy o ponad 20 lat. Znowu mamy "bratnią pomoc w związku z listem prezydenta, znowu ochronę "prześladowanych Rosjan", znowu "jednogłośne" wyniki głosowania w sejmie i znowu "cywile" działają na terenie podbijanego terytorium. Jedyna różnica to taka, że kiedyś to byli rosyjscy "doradcy", a teraz to są "siły samoobrony"... :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

serwisy doniosły o zablokowaniu dostępu do spisów wyborczych - Celem działania jest zapobieżenie „próbie nielegalnego przeprowadzenia lokalnego referendum” oraz „ochrona bazy danych przed nielegalnym wykorzystaniem”.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pni Jadwigo, z całym szacunkiem, dziękuję za uzupełnienie. Rozumiem, że nie będzie możliwości oddania głosu bez skreśleń :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Darku - z całym szacunkiem: przy pytaniu są kratki na dwie odpowiedzi TAK NIE
Pokazała to wczoraj TVN24, która monitoruje Ukrainę, Majdan i Krym na bieżąco.

Komentarz został ukrytyrozwiń

kresy.pl podały: Zapowiedziano również referendum w tej sprawie, które ma odbyć się już 16 marca. Pytanie na referendum ma brzmieć: "Czy jesteś za przyłaczeniem Krymu do Federacji Rosyjskiej?".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.