Facebook Google+ Twitter

"Polska" - wojna polsko-ruska o cła na tani węgiel

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-02 15:59

Polscy producenci węgla zapowiadają walkę o cła na tani rosyjski węgiel, który w ogromnych ilościach trafia na europejskie rynki - pisze dziennik "Polska". Jeszcze w tym roku do Komisji Europejskiej ma wpłynąć wniosek spółek węglowych o wszczęcie postępowania antydumpingowego.

Gazeta przypomina, że w 2009 roku m.in. do naszych elektrowni trafiło niemal 7 mln ton rosyjskiego węgla. Do tego kolejne 3 mln ton ze Stanów Zjednoczonych, Kolumbii i Czech. W tym roku tego surowca do kraju przyjedzie prawdopodobnie jeszcze więcej. Dlaczego? Bo jest tańszy z powodu różnicy kosztów wydobycia. Dla porównania: 30-60 zł - tyle kosztuje wydobycie tony węgla w Rosji, to nawet dziewięć razy mniej niż na Śląsku, gdzie każda tona węgla obarczona jest kosztami rzędu 270 zł, z czego 60 proc. to płace.

Oskarżanie Rosjan o dumping zjednoczyło Kompanię Węglową z dwiema innymi śląskimi spółkami górniczymi: Katowickim Holdingiem Węglowym i Jastrzębską Spółką Węglową. Powołano już wspólny zespół, który zajmie się tą sprawą. Na pomyśle spółek suchej nitki nie zostawiają prawnicy i ekonomiści.

Szczegóły w dzienniku "Polska".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.