Facebook Google+ Twitter

Polska wygrała z KE ws. limitów na emisję dwutlenku węgla

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-23 10:51

Polska wygrała w Luksemburgu spór z Komisją Europejską. Unijny sąd pierwszej instancji unieważnił przyznane przez Brukselę limity darmowych pozwoleń dla firm do emisji dwutlenku węgla na okres 2008-2012. Polska otrzymała o jedną trzecią pozwoleń mniej niż w latach ubiegłych.

Sędziowie uznali, że Komisja nie miała prawa zmniejszać limitów, a zatem przekroczyła ona swoje kompetencje.Sprawa jest o tyle istotna, że jeśli pułap przyznany przez Komisję Europejską zostałby przekroczony, to polskie firmy musiałyby kupować pozwolenia do emisji dwutlenku węgla na specjalnych aukcjach, co zwiększyłoby koszty produkcji. Polska zaskarżyła więc decyzję, bo uznała, że narusza ona jej interesy gospodarcze i dziś tę sprawę wygrała.Sędziowie w uzasadnieniu podkreślili szerokie kompetencje krajów członkowskich w ustalaniu planów rozdziału uprawnień. Komisja może jedynie kontrolować wykonanie tych planów zgodnie z ustalonymi kryteriami, ale nie ma prawa ich zmniejszać.


Sędziowie zakwestionowali też sposób uzasadnienia przez Komisję swojej decyzji. Bruksela w niewystarczający sposób wyjaśniła, dlaczego obniża limity Polsce. Ograniczyła się tylko do zaprezentowania swoich danych, a te przedstawione przez Polskę uznała za niewiarygodne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.